7 Ifr I Onderzoek Rijk naar kennisleemtes David Koren ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 12 Afbeelding Op de Noorderbegraaf- plaats in Vlissingen liggen aangespoelde militairen die bij strijd op zee in de Eerste Wereldoorlog zijn omgekomen. In totaal liggen er 34 Britten, 4 Belgen en 3 Fransen. Het monument op de achtergrond is geplaatst in 1921. foto David Koren, met dank aan Hans Sakkers voor de informatie. Meer lezen - André Bauwens Hans Krabbendam (red.). Scharnierend gewest. 200 jaarZeeuws-Vlaanderen 1814-2014. Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen. - André Bauwens Miranda Haak (2014). Bange jaren; Zeeuws- Vlaanderen en de Eerste Wereldoorlog. Aardenburg. - Rik Coolsaet (2014). België en zijn Buitenlandse politiek 1830-2015. Uitgeverij van Halewyck. - A.C.J. De Vrankrijker (1946). De grenzen van Nederland. Uitgeverij Contact, Amsterdam. - Thom Dobbelaar (2018). Tussen Zeeuws en Vlaams Annexatie en separatisme in Zeeuws-Vlaanderen in de 20ste eeuw. Masterscriptie Universiteit Gent. - Tonny van Kemseke (2014). Het Land van Hulst tijdens de Grote Oorlog 1914-1918. Hulst. - Jan Zwemer e.a. (2014). Geschiedenis van Zeeland 1850-2000. W Books. - www.zeeuwseankers.nl. - Jan Zwemer en Allie Barth (2014). Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog. Uitgeverij Het Paard van Troje, Goes. - Henk van der Linden en Leo van der Vliet (2014). Zeeland en de Eerste Wereldoorlog. Uitgeverij Aspekt BV. anti- of pro- annexatiebeweging geen blijvende monumenten achtergelaten in Zeeuws-Vlaanderen. Eerder lijkt het een ongemakkelijke episode in de geschiedenis van twee landen die - zeker na de Tweede Wereldoorlog - zeer nauw zijn gaan samenwerken, zowel in het verband van de Benelux (sinds 1944) als dat van de Europese Unie (sinds 1956). Hoewel de Belgische annexatiedreiging een betrekkelijk korte oprisping in de periode na de Eerste Wereldoorlog leek, appelleert ze wel aan de wisselende loyaliteiten die in grensregio’s kunnen en blijven optreden. Dit aspect blijft nog immer actueel, niet alleen in Zeeland. Vanuit het programma militair erfgoed van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) wordt onderzoek uitgevoerd naar drie mogelijke kennisleemtes in het rijksregister. Deze leemtes hebben betrekking op de Tweede Wereldoorlog, de Eerste Wereld oorlog en de tijd van de Belgische Opstand. Onderzoeker Rutger Noorlander richt zijn pijlen daarbij voor een belangrijk deel op Zeeland, waar als grensprovincie nog betrekkelijk veel sporen van deze tijdlagen te vinden zijn. De aandacht voor de Slag om de Schelde (WO II) is in het licht van alle recente onderzoek en publiciteit evident. Wat betreft de Eerste Wereldoorlog (Nederland was neutraal) en de Belgische Opstand (de veldtocht vond grotendeels plaats op Belgisch grondgebied) lijkt het 'logisch' dat er in het rijksregister maar weinig relicten en structuren zijn uit deze episode. Des te meer reden om dit nog eens goed te onderzoeken. Het onderzoek zal leiden tot een advies aan de minister, waarbij voorstellen worden gedaan om bijzondere zaken toe te voegen aan het rijksregister. Hoewel alle uitkomsten nog niet bekend zijn, lijken de karakteristieke grenspalen tussen Nederland en België al een mogelijke kandidaat, als een directe resultante van de Belgische Opstand. Zeeuws Erfgoed zal hierover berichten zodra er binnen dit programma meer monumenten worden aangewezen. Uljl. i ILAlU i-|ü hu

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 12