Erfgoed van alle Zeeuwen Faro geeft erfgoed terug Erfgoed Gezocht Kansen voor Zeeland Het Verdrag van Faro werd in 2005 opgesteld door de Raad van Europa. Nu, zestien jaar later, is de minister van OC&W van plan het verdrag te bekrachtigen. In voorbereiding hierop voert de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed het programma ‘Faro, Erfgoed en Participatie' uit. De insteek van dit programma is om burgerinitiatief en -participatie tot een vanzelfsprekend onderdeel van de erfgoedpraktijk te maken. ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 Afbeelding Hoog opgetast graan in zogenaamde oppers aan het begin van de negentiende eeuw bron: Natuurlijke historie van Holland, geschreven door J. Le Francq van Berhey, Leiden, 1811. Het motto van het programma is ‘Leren door mee te doen’. Hiermee wordt tegenwicht geboden aan een trend die - met name in de archeologie - de Laatste jaren goed merkbaar is. We doelen hier op een steeds groter wordende kloof tussen de erfgoedexpert en de erfgoedvrijwiLLiger. Het verkleinen van deze kloof wordt als belangrijk gezien omdat cultureel erfgoed zorgt voor sociale cohesie, identiteit, saamhorigheid, verbinding en de trots van het erbij horen. Het motto ‘leren door mee te doen’ is zeker niet nieuw in de Nederlandse erfgoedwereld. Een van de meest aansprekende praktijkvoorbeelden die hiervan gebruik maakt is het archeologische project ‘Erfgoed Gezocht’. Erfgoed Gezocht is een burgerwetenschapsproject waarin vrijwilligers meewerken aan wetenschappelijk onderzoek. In samenwerking met onderzoekers van de Universiteit Leiden gaan vrijwilligers op luchtfoto’s en uitsneden van het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) op zoek naar tot dan toe onbekend archeologisch erfgoed. Veel vrijwilligers hebben deelgenomen aan het project, echter lag de nadruk tot nu toe in de provincies Utrecht en Gelderland. Zeeland zou hierop een goede aanvulling kunnen vormen. Hier is namelijk op luchtfoto’s of op hoogtekaarten ook veel informatie omtrent archeologisch erfgoed te achterhalen. Een bekend en vroeg voorbeeld van wat hier mogelijk is zijn de luchtfoto’s die vanuit de Universiteit van Gent zijn gemaakt. Hierop waren veel archeologische Een voorbeeld dat we er hier willen uitlichten is een waarneming van De Kraker uit de periode 2004-2011. Waarbij hij op een rondvlucht in een sportvliegtuig in de buurt van Ossenisse (Zeeuws- Vlaanderen) opmerkte dat er cirkels in het gewas te zien waren. Hij meldde dit en naar aanleiding van zijn ontdekking heeft de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) ter plekke een archeologische opgraving uitgevoerd. Hieruit fenomenen zichtbaar. In navolging daarvan heeft De Kraker in recentere tijd veel foto’s vanuit de lucht gemaakt met alle positieve gevolgen van dien. Zonder hun inspanningen waren veel archeo logische resten uit perioden variërend van de late prehistorie tot de nieuwe tijd nu nog onbekend. 'i 1 Li##*’-

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 13