Monumentale schatten op Schouwen-Duiveland “Erfgoed behouden en benutten” Trots op mijn monument Over de stichting Inspecties De gemeente Schouwen-Duiveland is een gemeente met veel monumenten. Op dit moment zijn er in de gemeente 810 rijks monumenten en 384 gemeentelijke monumenten. Van middeleeuwse woonhuizen tot travaljes: Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland zet zich in om dit waardevol cultuurhistorisch bezit te behouden en te beschermen. ZEEUWS ERFGOED 17 Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland is als het ware een dochterstichting van Stichting Renesse. Stichting Renesse is opgericht in 1953 met als doel om de opkomende recreatie in de jaren vijftig te coördineren en het eiland ervan te laten profiteren. Sindsdien zijn ze vermogens beheerder van diverse gebouwen en terreinen op Schouwen-Duiveland. Na de eeuwwisseling was het tijd om een beslissing te nemen over het monumentaal erfgoed. Stichting Renesse kreeg hiervan steeds meer in beheer. Er is toen besloten om in 2002 een dochterstichting op te zetten die zich alleen bezighoudt met monumentaal erfgoed. Meteen na de oprichting nam de stichting de Houtloods in Zierikzee en het stadhuis in Brouwershaven over van de gemeente. Inmiddels heeft Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland zo’n twintig objecten in bezit. In 2019 ging de directeur van Stichting Renesse met pensioen en kwam er een vacature vrij. Voor Matthijs Heeres, die destijds bij Rabobank Zuidwest Nederland werkte, was dit een mooie kans om zich in te zetten voor het eiland Schouwen-Duiveland. “Op het eiland zijn veel oude gebouwen. Ik vind het belangrijk dat deze Tijdens het interview vertelt hij dat sommige objecten die in bezit zijn van de stichting geëxploiteerd of verhuurd worden. “Met de winst van de geëxploiteerde panden kunnen we de kosten voor het onderhoud betalen. Andere gebouwen verhuren we, niet zozeer voor de inkomsten, maar om een bijdrage te leveren aan maatschappelijke doelstellingen. Voorbeelden daarvan zijn Museumboerderij Goemanszorg en Brusea.” voor zowel bewoners als recreanten in ere blijven of in hun eigenlijke staat worden hersteld. Het geeft een bepaalde sfeer, waardoor het fijner wonen en recreëren is.” Matthijs woont samen met zijn vrouw en drie dochters in Zierikzee. De stichting wil graag grip houden op de staat van alle monumenten. Het is dan ook van belang om ze goed in de gaten te houden. Elk jaar voert de Monumentenwacht van Erfgoed Zeeland een inspectie uit bij alle objecten. “In principe hou ik me helemaal niet bezig met deze inspecties. De Monumentenwacht plant deze zelf in. Na een inspectie krijg ik altijd netjes het inspectierapport toegestuurd. De afspraken hierover zijn duidelijk en alles loopt soepel.” De stichting heeft een samenwerking met Rothuizen Architecten. Zij brengen structuur aan in de werkzaamheden die moeten gebeuren en

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 17