“Niet alleen hoe het eruit ziet, maar ook om de geschiedenis” Top drie ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 18 Wanneer iemand in de gemeenten Schouwen- Duiveland een monument in bezit heeft of in een monument woont, kan diegene een subsidie aanvragen bij de stichting. Met deze subsidie kan er restauratie en onderhoud verricht worden aan het monument. Voordat een subsidie verstrekt wordt, gaat de Monumentenwacht van Erfgoed Zeeland eerst een inspectie uitvoeren aan het pand om te bepalen wat er nodig is. Na de restauratie of het onderhoud is het noodzakelijk dat de eigenaar één keer per twee jaar een inspectie uit laat voeren door de Monumenten wacht. Op die manier zijn zij altijd op de hoogte zijn van de staat van het pand en krijgen ze tips en advies op het gebied van vergunningen, subsidies en verduurzaming. maken een meerjarenonderhoudsplan. Dit doen zij voor een deel op basis van de inspectierapporten van de Monumentenwacht. Bij de vraag wat hij het mooiste monument vindt op het eiland, moet Matthijs toch even goed nadenken. “Het is heel lastig om er echt één uit te lichten. Er zijn zoveel mooie oude gebouwen, maar als ik er drie mag noemen dan zijn dat de Plompe Toren, het oude stadhuis in Brouwershaven en de Houtloodsen in Zierikzee.” De Plompe Toren, gebouwd in de vijftiende eeuw, is volgens Matthijs een uniek monument. “Niet alleen vanwege hoe het eruit ziet, maar vooral door de geschiedenis. Ook zie je de toren meteen, van welke kant je ook komt.” Het vooraanzicht van het stadhuis aan het Marktplein in Brouwershaven anno nu deze foto en portretfoto Mieke Wijnen fotografie.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 18