t f Ben jij ook zo’n trotse monumenteigenaar? Laat het de redactie weten! ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 19 Afbeelding Brouwershaven, circa 1910. V.l.n.r. slagerij Corn. van Nieuwenhuize, kruidenier Marien de Jonge, Café Jan Ringelberg, Stadhuis, snoepwinkel mevr. v/d Valk-Kloet, pakhuis CW. den Boer en zinkwerker Piet van 't Hof. Rechts op de hoek met witte deuromlijsting de bakkerij van Leendert v/d Klooster, niet veel later van Izak Clarisse. Het fraaie pand rechts naast het stadhuis werd ca. 1912 afgebroken bron: prentenbrief- kaarten, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 1947. Afbeelding links De Plompe Toren van het verdronken dorp Koudekerke. Het oude stadhuis in Brouwershaven is te vinden aan het Marktplein en is onlangs gerestaureerd. Het stadhuis is gebouwd in twee fasen: de achterzijde dateert uit de vijftiende eeuw en het voorste gedeelte uit de zestiende eeuw. Waarschijnlijk is de achtergevel destijds de voorzijde geweest. De prestigieuze voorgevel is een mooi voorbeeld van Vlaamse Renaissance. Op dit moment exploiteert een bedrijf het stadhuis en wordt het gebruikt als kantoorpand. “Het is niet mogelijk om binnen te kijken, maar de buitenkant is zeker de moeite waard om eens bij stil te staan!” Als laatste noemt Matthijs de Houtloodsen tegenover de Oude Haven van Zierikzee. Deze gebouwen werden in 2002 gekocht door de stichting en in 2003 volledig gerestaureerd. De loodsen van de oude houthandel zijn omgevormd tot een heuse timmer- en machinewerkplaats en kregen de naam ‘Stads- en Commerciewerf’, genoemd naar de vroegere scheepswerf. In deze werkplaats worden authentieke schepen gerepareerd en gerestaureerd, door tientallen De toren was immers het middelpunt van het welvarende dorp Koudekerke, gelegen aan de Oosterschelde. Het dorp verdween tussen 1475 en 1650 tijdens een van de woeste stormen in de zee, de toren bleef als enige overeind. De 23 meter hoge toren is nu toegankelijk voor bezoekers. Op weg naar boven - via de smalle traptreden - beleef je de geschiedenis van Koudekerke. Het uitzicht is grandioos! vrijwilligers. Naast de werkplaats vind je er de vloot met oude schepen van Museumhaven Zeeland. Aan de andere zijde van het gebouw is ‘Grand-Café De Werf gevestigd, een restaurant met een Italiaans tintje. “Dit is echt een mooi voorbeeld van hoe monumentaal erfgoed optimaal benut wordt. Er is een museum, scheepswerf en een restaurant met drijvend terras in gevestigd”, aldus Matthijs. De stichting is blij de ‘beschermer’ te zijn van al dat moois. Een bezoek aan Schouwen-Duiveland is dan ook zeker de moeite waard, van harte welkom! Wil jij je verhaal delen met de andere lezers van Zeeuws Erfgoed, neem dan contact op met de redactie: zeeuwserfgoed@erfgoedzeeland.nl. Abonnees van de Monumentenwacht die aan de interviewreeks deelnemen, ontvangen voor hun medewerking de professionele portret- en detailfoto die bij hun verhaal worden afgebeeld.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 19