Vrijwilligerswerk in musea Wat betekent de coronaperiode voor vrijwilligers? Erfgoed Zeeland heeft een rondje langs de musea gemaakt om te peilen hoe het is om vrijwilligerswerk in een museum te doen tijdens de coronaperiode en hoe de vrijwilligers het tweede coronajaar (2021) hebben beleefd. Hoe zijn zij met deze pandemie omgegaan en wat hebben ze gedaan om er het beste van te maken? ra Visserijmuseum Breskens Museum Het Warenhuis Axel ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 25 Zeeland telt 52 prachtige musea. Samen vertellen ze verhalen die verwonderen, verbazen en ontroeren, ook in deze uitzonderlijke periode. Musea vertellen ons ver halen uit het verleden, verbinden dat met het nu en bieden perspectief op de toekomst. Voor de bezoekcijfers van de 52 musea, zie erfgoedzeeland.nl/ zeeuwsemusea2021. Jan Albregtse is vrijwilliger bij Visserijmuseum Breskens. “In mijn werkzame leven was ik visser man. Ik heb 25 jaar op diverse schepen gevaren als schipper en eigenaar vanuit Breskens. De kennis en ervaring die ik op zee heb opgedaan wil ik graag delen. Dat past goed bij het Visserij museum Breskens. Ik vertel er graag over aan bezoekers. In het museum ben ik ook ‘netten breier’. Dat is erg leuk om te doen. We breien boodschappentasjes, laten zien hoe vissers- knopen worden gelegd en demonstreren de touwslagerij. Het is wel lastig converseren vanachter plexiglas of met een mondkapje op, maar zo kunnen we toch nog wat aan het publiek laten zien. Bezoekers mogen het ook zelf proberen. We hebben instructiefilmpjes gemaakt en op de website van het museum gezet.” Anneke de Blaeij is ongeveer zes jaar vrijwilliger bij Museum Het Warenhuis in Axel. “Ik werkte voor heen op een basisschool in de buurt en ben nu voorzitter van de werkgroep educatie van het museum. Met z’n tienen organiseren we allerlei activiteiten voor kinderen: schoolbezoeken, workshops, kinderfeestjes en verkleedmiddagen. Corona maakt het een stuk lastiger om iets te organiseren. Schoolbezoeken gingen een lange tijd niet door en plannen moesten in de ijskast. Knutselworkshops in het museum konden niet meer, dus maakten we pakketjes die de kinderen met hun ouders konden ophalen en thuis konden maken. Dat hebben zestig kinderen gedaan. We organiseren onze activiteiten nu buiten of verzetten de datum in de hoop dat er dan weer wat mogelijk is. We kijken uit naar betere tijden.”

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 25