ERFGOEDallerlei Lpr 1 1 '11 fn, ,'*r I in cc Hnctuw gcDürcn BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 27 Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Chiel Jacobusse, Ronald Rijkse (inleiding), Gerard Heerebout (red.), Hans Warren, tekenaar, bewonderaar, vogelaar (Middel burg: ZB Bibliotheek van Zeeland, 2021) 76 Margot Dijkgraaf, In de voetsporen van mijn grootvader (Amsterdam/ Antwerpen: Uitgeverij Atlas Contact, 2021) 206 pag.; tek.; ISBN 978-90-450-4495-8. In verhalende vorm geschreven familie geschiedenis. Na opening van een koffertje - door de auteur - onder het bed van haar moeder volgt de vondst een met de handgeschreven artikel van haar grootvader, over Penthesilea, heldin in een Duitse tragedie; en een rebelse literaire held. Dijkgraaf gaat op zoek naar de roots van haar grootvader in Zeeland en volgt zijn weg van Goes en Domburg naar Kampen, Brielle en Hilversum. En passant komen figuren als PC. Boutens, Jan Toorop en Gerard Heymans voorbij. Met literatuurop gave. Jeanine Dekker, Huib Uil (red.) et al., Zierikzee, acht eeuwen stad (Goes: Paard van Troje, 2021) 272 pag.; ill., foto’s, tek., grav., krt., plattegr.; ISBN 978-90 7193795-8. Uitgave ter gelegenheid van 800 jaar stadsrechten voor Zierikzee, onder auspiciën van de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland. Een tiental historici werkte mee aan de samenstelling van dit boek, ieder op een eigen vakgebied. Dit standaardwerk is opgezet in drie delen waarin de geschiedenis van de stad in de periode tot 1550, tussen 1550-1795 en 1795 1996 wordt beschreven. Daarna kwam de gemeentelijke herindeling, die niet meer werd beschreven. Onderwerpen zijn onder meer het ontstaan van Zierikzee als stad in de middeleeuwen; de handel, visserij en industrie in die tijd; poorters, gilden en armen (het sociale leven); het stadsbestuur en poli tieke verwikkelingen; kerkelijke instellingen en cultureel leven in de stad. In de Nieuwe Tijd zijn de onderwerpen: een tijd van Ver anderingen; hervonden welvaart; nieuwe wegen in oude structuren; visserij, handel en koopvaart. De contemporaine geschiedenis handelt over onverwacht onheil en (infra)structurele veranderingen; stedelijke bedrijvigheid; van kerk naar staat; gezond heid, onderwijs, godsdienst en vrijetijds besteding; bestuurlijke veranderingen en de Watersnoodramp. Met slotbeschouwing, Liza de Bie, Peter Maartense en Jaap Schoof, eindred. Inge Heuff, Communicatie tijdens en na de ramp (Ouwerkerk: Water snoodmuseum, 2021) 63 pag.; ill., foto’s, krt., tek.; ISBN 978-90 807535-9-4. Vierde deel in de uitgavenreeks van het museum zelf. Tijdens de stormnacht zijn communicatieverbindingen zoals kabels, centrales en telefoons verwoest en communicatie is op veel plaatsen onmogelijk. Radiozendamateurs bieden oplossing in een nieuw radionoodnet en ook de scheepvaart en militairen dragen hun steentje bij. In deze uitgave wordt aandacht besteed aan de verschillende aspecten van de communicatie tijdens en na de waters noodramp van 1953. De communicatie vormen worden afgewisseld met persoonlijke verhalen van ooggetuigen. Leen van Duivendijk, Vensters. Blikken naar buiten, blikken naar binnen (Vlissingen: Den Boer|De Ruiter, 2021) 175 pag.; ill., foto’s, tek.; ISBN 978 90-831588-0-8. Auto biografisch relaas van de Zeeuwse teken leraar en kunst schilder (geb. 1954 te IJzendjke); een ode aan Zeeland en de kunst. Duivendijk vertelt over zijn jeugd in Zeeuws-Vlaanderen en komt door het werk van zijn vader in IJzendjke, Oostburg, Terneuzen, Middelburg en Koudekerke. Hij gaat studeren in Antwerpen aan de Ko ninklijke Academie voor schone Kunsten en ziet Cézanne als zijn spiegelfiguur. Hij vestigt zich in Middelburg en schildert en roeit. Margreeth van Ernens-Abrahamse (samenst., vormg., eindred.), et al., Album. Deel II. Zeeuws Weerzien, de krant vol herinneringen (Middelburg: Stichting Zeeuws Weerzien, 2021) 57 blz.; ill., foto’s. Vervolg op een eerder uitgegeven deel waarbij redacteuren van de krant Zeeuws Weerzien korte verhalen ver tellen over jeugdherinneringen. In deze uit gave staan 25 korte verhalen over onder meer op vakantie met de auto, de ‘stuur- rage’, vuurtje stoken, een overtocht met de Olau-Line, Piet Friet en de Golden Earrings in IJzendjke. bronnen- en literatuuropgave, eindnoten, register en een cv van de auteurs. Petrus Gansel, Johan Francke (bezorging, inleiding, eindredac tie, beeldredactie), Jeanine Naerebout en Harm Bosch (tekstredactie), Perry Moree (voorwoord), Morele beschouwin gen en vleselijke lusten voorbij Kaap Hoorn. Journaal van een zeereis met het schip Stad Zierikzee II naar de westkust van Zuid- Amerika (1850-1852) door chirurgijn Petrus Gansel (Middelburg: ZB Bibliotheek van Zeeland, 2021) 108 pp.; ill., foto’s, grav., krt., tek.; ISBN 978-90-72151-54-4. Deel 10 in de ZB-reeks Perfectum-Praesens-Futurum is de bezorging van een negentiende-eeuws reisjournaal van de Borselse scheepsarts Petrus Gansel dat als handschrift in de ZB berust. Johan Francke voorzag dit journaal van een inleiding en hertaalde de tekst. Gansel beperkte in zijn journaal de zeedagen tot een enkel woord, maar mensen die hij ontmoette, volksgebruiken, uitgaansleven, natuur, gebouwen en andere beziens waardigheden die zijn pad eenmaal aan wal kruisten beschreef hij uitgebreid en voorzag hij van commentaar. Dat maakt de reis die Gansel onder kapitein Ochtman ondernam tot een document van zijn tijd. Zo maakt Gansel de lezer deelgenoot van zijn bezoek aan de steenkoolmijnen in Wales en de meer dan veertig dagen durende passage van Kaap Hoorn, terwijl het schip de metershoge golven trotseert. Valparaiso wordt getroffen door een stadsbrand en een aardbeving, maar Gansel verwondert zich vooral over de dames van lichte zeden in de stadsopera. In Panama-stad belandt hij te midden van gelukzoekers die tijdens de Goldrush op weg naar Californiè zijn. In Peru beschrijft hij hoe sommige vrouwen in Lima zich als cyclopen verkleden en hoe een ontmoeting met desperado’s eindigt. Voor de kust bij Pisco wordt verslag gedaan van de handel in nitraat, waarmee het zeilschip richting Queenstown vertrekt. De reis eindigt in Dundee, waar de kapitein het meest opmer kelijke konijn van de reis uit zijn hoed tovert. rc^rni ffl nj i»/ Kfflp 1I1Y,Ti;™ it? vtd-A-.Ar J.d llj hif'TH Wim Hofman, In de sneeuw geboren (Zeeland; de gezamenlijke Zeeuwse boek handels, 2021) 95 pag.; ill., tek., foto’s; ISBN 978 9493220140. Uitgegeven als boekenweekge schenk in de Week van het Zeeuwse Boek. Wim Hofman (1941) vertelt over zijn vroege jeugd in Vlissingen en Valkenswaard. Daarbij komen de oorlogsverwoestingen en de Ramp uitvoerig aan bod, gezien door de ogen van een schooljongen die opgroeide in de puinhopen van Vlissingen. VÜETirZ’F’, VflN M JN G1 DÜTs'An =q

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 27