TIJDSCHRIFTEN HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 29 Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (2021) 288 pag.; ISBN 978-90-830638-2-9. Jan van Loo, 'De verdwenen schatten van Axel. Of de geschiedenis van de hand schriftencollectie van de familie van Hoorebeke uit Gent en die van de kroniek van Jacob de Hondt uit Axel in het bijzonder.’ (manuscripten; kronieken; Jacob de Hondt); Raymond Fagel,’Don Pacheco in Vlissingen terechtgesteld (1572): was hij een wrede onderdrukker of een onschuldig slachtoffer?’ (Tachtigjarige Oorlog; Vlissingen); Arjan van Dixhoorn, Johan Francke, Veronica Frenks, 'Een allegorie op de Levantse Handel? De iconografie van een genrestuk van Adriaen Verdoel de Jonge.’ (schilderkunst; iconografie; Adriaen Verdoel de Jonge; oorlogen; kaapvaart); Huib Zuidervaart, 'Een achttiende-eeuwse 'maanwjzer’ van Henricus Schortinghuis, predikant te Koudekerke, meer in context geplaatst.’ (astronomie); Hendrik Struik, 'Stoffe van dankbaarheid. Dagboekaantekeningen (1845-18554) van Arnout Jacob van Teylingen.’ (Oost-Souburg; West-Souburg; A.J. van Teylingen; burgemeesters; dagboeken); Co Strootman, 'Geboorte van een cultuur drager. PJ. Bouman in Zeeland.’ (historio grafie; P.J. Bouman; cultuurgeschiedenis). Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken 85 (1 november 2021) 1-24. Karel-Jan Kerckhaert, 'De afbraak van de Catharinakerk in Hengstdijk.’ (kerken; Hengstdijk); A.J. Zwerus, 'Het praalgraf van Hieronymus van Tuyll van Serooskerken.’ (graven); Leo Hollestelle, 'Een aantrekkelijke partner. Kennismaking met Piet Bruinooge.’ (interviews); Huib Uil, 'De grafzerken in de kerk van Kapelle, opa en kleinzoon Lepoeter en mr. PC. Bloys van Treslong Prins.’ (graf stenen; Kapelle); Jan Kouwen, 'Een synagoge in Zierikzee.’ (synagogen; Zierikzee); Bernice Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 214 (2022) 1-40. Jan Zwemer, 'Geitedurp - what’s in a name?’ (Grjpskerke); Bas Oele, 'Schore, een Zuid- Bevelands dorp.’ (Schore); Wim de Vrieze en Paul Heerschap, 'Meer over het Schouwse stolptype.’ (boerderijen); Jan Kouwen, 'Zomaar een getal’ (joden; Zierikzee; 1902); Gerard van de Velde, 'Brune böönen’ (bonen; Cadzand). Crijns, Rutger Morelissen, 'Christoffel en Maria in Nisse, schilfers aan hun voeten.’ (muurschilderingen; Nisse). Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Stad Lande, 2021, 3 Johan Goemans, 'De Kaoie van Zonnemaire’; Henk Verschuur, 'Schouwen’; Jeroen Padmos, 'Wie bin dat noe?’; Betty Blikman- Ruiterkamp, 'De Conyershuisjes’; Hugo Doeleman Hzn, 'De Schouwen-Duivelandse Cloisonnétegels van de Porceleyne Fles uit Delft’; Jan C. Korteweg, 'Cygnus’; Jeanine Dekker, 'Vooraankondiging, Zierikzee, acht eeuwen stad’; Jeroen Padmos, 'Winnaars en oplossing winactie Stad en Lande 161’; Ineke van den Broek, '"Ik praat met iedereen”, interview met Ria Geluk’; Judith Uiterwijk, 'Erfgoed’. Historische Vereniging Arnemuiden Arneklanken, 2021, 4 Piet Feij, 'Kleverskerke in de tijd van koning Willem I (2)’; Leen Schouls, 'Museumbericht. Een mooie schaal voor een mooie gelegen heid’; Janneke Lindenbergh, 'De schuil kelders in Arnemuiden tijdens de Tweede Wereldoorlog’; Leen Schouls, 'Daar zat en zit muziek in (2)’; Gertrude van de Ketterij, 'De rederijkerscultuur in Arnemuiden (2)’; Heemkundige Kring Walcheren De Wete, 2021, 4 Jan J.B. Kuipers, '"Gelooft u in materiali saties?” Vijf jaar Mysterieus Middelburg’; Cisca Schorer- Teda van Berkhout, 'Bommen op Domburg. Het dagboek van Cisca Schorer 1944-1915’; Aad de Klerk, 'Walcherens schoonheid. Over de inzet van de vereniging Nehalennia (1911 circa 1945)’; Leo Faasse, 'PC. Boutens (1870-1943)’; Guus Boone, Jeanine Naerebout, 'Besprekingen. 'k heleze, 'k e'heleze’. Kees de Ridder, 'Terug in de tijd met Lieven Kusse’; Joost Adriaanse, 'De bewoners van de Lionstraat (noordzijde) in de vijftiger jaren (2)’; Bruno Janson en Leen Schouls, 'Archeologierubriek’. Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden De Spuije, winter 2021 Paul Consten en Dignis Fransen van de Putte, 'Duizendpoten in Goes’; Hanna van Boven, 'Nieuwe Oude Lappen. Merklappen uit de achttiende en eerste helft van de negentiende eeuw in het Historisch Museum De Bevelanden’; E. Coppens en K-J.R. Kerckhaert, 'Middeleeuwse verrassingen uit Kruiningen’; Frank de Klerk, 'De Blaauwe Steen’; Adri Haaij, 'De familie Kuilenbroek in de gemeente Hoedekenskerke’; G.J. Lepoeter, 'Busje komt zo.Het begin van een nieuw tijdperk in het openbaar vervoer op de Bevelanden’; Frits de Kaart, 'Priesters, broeders, zusters, deel II’; Eef van Brummelen, 'Film by the Sea: Zijn verloren land, documentaire van Koert Davidse, 2009’. Oudheidkundige Kring ‘De Vier Ambachten’ Bulletin, 2021, 5 A.M.J. de Kraker, 'Boekweit: een verdwenen gewas (opnieuw bekeken)’; G.M.P Sponselee, 'Het zand van de Kauter te Nieuw-Namen’; Adrie de Kraker, 'Opgraving 'De Torenberg’ te Zaamslag’; P Stockman, 'De haven van de Hertogin Hedwigepolder 1925-1955’; J.W Gremmen, 'De Keure van de Vier Ambachten’. Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen Tijd\Schrift 2021, 4 Lo van Driel, 'Over een verfrommeld NSB- krantje en de gevolgen’; Rinus Willemse, 'Ere wie ere toekomt’; Boudewijn de Huenges Wajer en Theo Wajer, 'De retourreis van de Beurs van Middelburg - een ramp in de Scheldemond in 1741’; André R. Bauwens, 'Een foto uit vervlogen dagen’; Nico M.P Peterse, 'Jeugddorp Hedenesse; een voortdurende uitdaging?’; André Bauwens, 'De berenning van Aardenburg herdacht’. Heemkundige Vereniging Terneuzen Nieuwsbrief, september 2021 José van Houdt, 'Terneuzen als plaats- en familienaam’; De redactie, 'Een dorp moet verdwijnen’; PC. Geensen, 'De memoires van Pieter Cornelis Geensen (3)’; Douwe van der Meer, 'Informatiepunt Historisch Oud-Terneuzen’. Nieuwsbrief, december 2021 PC. Geensen, 'De memoires van Pieter Cornelis Geensen (4)’; Jaap Goossen, 'De geschiedenis van de smederijen op Zaamslag en omstreken’. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 30/4 (2021) p. 153-192. Ivonka Ciepielak, 'Lood-tinnen seksuele insignes.’ (Bedevaartgangers; insignes); Liesbeth van der Geest, 'Chirurgijn Nicolaas van Woestenburg en de slaapkoorts van Hester Speijer uit Dreischor: een vreemd ziektegeval en een wonderlijke genezing in 1775.’ (chirurgijns; Dreischor; neurologie); Jan Zwemer, 'Plaatselijke antwoorden op werkloosheid in het negentiende-eeuwse Walcheren, met name in de vroege jaren veertig: werkverschaffing en ’self-help.’ (werkloosheid; Walcheren; negentiende eeuw). Jakko Westerbeke, Jan-Willem van Aalst (kaarten), Tanks op Westkapelle. Militaire voertuigen op Walcheren tijdens en kort na de Tweede Wereldoorlog (West- kapelle: Polderhuis Westkapelle, Dijk- en Oorlogsmuseum, 2021) 64 pag.; ill., foto’s, tek., plattegr., krt.; ISBN 978-90-79210-04-6. Tevens verschenen als Tanks at Westkapelle. Military vehicles on Walcheren Island during and shortly after the Second World War. Overzicht van alle geallieerde militaire voer tuigen die tijdens en kort na de bevrijding actief zijn ingezet. Voorzien van veel foto’s en kaartmateriaal. Besproken worden onder meer de AVRE A3A, de LVT Buffalo’s, de Weasels, DUKW’s en Terrapins, de T148656 (de tank om mijnen te vernietigen) en allerlei tanks die namen kregen als Dandy Dinmont, Cock o’ the North, Minotaur, Red Tod en Wolf of Badenoch. Met woordenlijst en literatuurlijst en overzicht van locaties met verwijzingen in het cartografisch materiaal.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 29