Een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw NIEUW in de musea ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 31 Onder de titel ‘Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw’ presenteert het Stadhuismuseum Zierikzee dit jaar bijzondere werken van de ‘Zierikzeese’ meester-schilder Arnoldus van Anthonissen. Tot voor kort was er maar weinig aandacht voor Zeeuwse meesters uit de zeventiende eeuw. Het Stadhuismuseum Zierikzee brengt daar met een reeks tentoonstellingen en publicaties verandering in. Dit is al de vierde expositie in deze reeks, maar er liggen nog genoeg onderwerpen op de plank om door te gaan tot in 2027. Stadhuismuseum Zierikzee Arnoldus van Anthonissen Arnoldus van Anthonissen, Wester- schelde met schepen op woelig water in de achtergrond fort Rammekens Museum De Lakenhal, Leiden, inv. nr. s 1177. Arnoldus van Anthonissen (1631-1703) is vooral bekend als derde generatie marineschilder, zoon van Hendrick van Anthonissen en kleinzoon van Aert Anthonissen. In Zierikzee schildert hij marine- en zeegezichten, maar evengoed landkaarten, wapenborden en scheepsinterieurs. Daarbij runt hij ook nog een kunsthandel. In zijn tijd is hij de belangrijkste schilder van Zierikzee. Vanuit zijn brede palet aan vaardigheden is hij een cultureel ondernemer pur sang. De expositie toont werken van Arnoldus van Anthonissen in alle soorten en maten. Maar er is ook werk te zien van vader Hendrick van Anthonissen, voorganger Jan Porcellis en stad- en generatiegenoot Pieter Vogelaer. Het bijzondere aan deze tentoonstelling is dat de werken nooit eerder bij elkaar zijn geweest en uit het hele land komen, zelfs van over de grens. Vele instellingen verleenden hun medewerking bij de totstandko ming van deze expositie. Er zijn onder andere wer ken te zien uit: Museum De Lakenhal (Leiden), Museum Het Valkhof (Nijmegen), Kunsthandel P de Boer (Amsterdam), Galerie Barnabé (Parijs), Scheepvaartmuseum (Amsterdam), Zeeuws Museum (Middelburg), Streekmuseum Jan Anderson (Vlaardingen), De Groot Schilderijen restauratie en uit diverse particuliere collecties. De tentoonstelling, verspreid over vier zalen, toont schilderkunst aangevuld met originele archief stukken uit het Zeeuws Archief (Middelburg). Bezoekers krijgen een iPad mee die je door de expositie leidt en verdiepende informatie biedt. Dit is wederom een waar pareltje in de reeks over zeventiende-eeuwse Zeeuwse meesters. Ter gelegenheid van de expositie is ook een boek uitgebracht. Benieuwd naar deze Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw? De tentoonstelling over Arnoldus van Anthonissen is tot en met 13 november 2022 te bezichtigen in het Stadhuismuseum Zierikzee. Arnoldus van Anthonissen, het landt van Schouwen en de annexe polders, met Geheel Duyvelandt, 1682 Stadhuismuseum Zierikzee, inv. nr 1324.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 31