V ler troep Vlissingen in één dag bevrijd? Het antwoord op deze vraag lijkt makkelijk, maar is het niet. Heel Nederland, inclusief Zeeland, krijgt met de paplepel ingegoten dat Den Briel de eerste was die zich bevrijdde van de Spaanse overheersing. ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 Afbeelding Ets van Simon Fokke uit 1784. De Spaansche bezetting uit Vlissingen verdreven, 1572 Rijks museum, Amsterdam. De tekst “Op 1 april verloor Alva zijn bril” behoort bij de top van meest ingesleten nationale dichtregels. Daar staat tegenover dat er voldoende aanwijzingen zijn die aantonen dat niet Den Briel, maar Vlissingen de eerste was. Dat is geen nieuws, want de belangrijkste bron hiervoor is al langer bekend: de felicitatiebrief die Willem van Oranje op 7 mei 1572 schreef aan de Vlissingse bevolking: Geen andere stad was eerder geweest, ook niet Den Briel, waar de Spanjaarden al waren vertrokken voordat een groepje ongeregelde watergeuzen op 1 april door de openstaande poorten zo naar binnen konden lopen. Lang is aangenomen dat de gebeurtenissen in Vlissingen op zich zelf stonden, slechts één dag duurden en niet meer waren dan een spontane opstand tegen de overlast die de Vlissingse bevolking ondervond van de ingekwartierde troepen van Alva. Toen deze ook nog eens de fundamenten voor een citadel liet storten op de plek waar eigenlijk een nieuwe haven was gepland en eind maart het bericht kwam dat er nog meer soldaten gelegerd zouden gaan worden, barstte op eerste paasdag 6 april 1572 de bom en slaagden de Vlissingers erin om binnen één dag de stad te bevrijden. Dat 6 april de dag was waarop de Vlissingse Opstand spontaan begon én succesvol werd afgerond is echter nog “U zal lof en eer oogsten van de andere landen, omdat u de eerste bent geweest die het Vaderland zo’n goede en trouwe dienst hebt bewezen in deze ongemakkelijke tijd. U heeft daarbij een voorbeeld gesteld voor alle anderen: ook zij kunnen, net als u, het juk van tirannie en slavernij van zich afwerpen.”(1 1) Deze regels zijn een hertaling van de passage uit de originele brief: als die eerste geweest sijnde die den Vaderlande als ulcken goeden ende getrouwen dienst ten tyde van sulcke be nauwtheijt gedaen zult hebben. Ende daerdoor allien anderen een exempel gheven om U in desen naevolgenden oock het zware jock der Tyrannie ende slavernije van hueren hals te worpen.’ Zeeuws Archief, Archief Vlissingen, Toegang 400, Handschriftenverzameling II. 4 3: -V I 4?’ H |j j Alls

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 4