De dreigende annexat van Zeeuws-Vlaandei Grensverhalen 8 Vroegtijdig verzet Aan het einde van de Eerste Wereldoorlog werd Zeeuws- Vlaanderen opgeëist door België. Dit land was ontstemd over de Nederlandse neutraliteit tijdens de oorlog en beschuldigde Nederland van collaboratie met de Duitsers. Maar de gevoeligheden rondom de positie van Zeeuws-Vlaanderen gaan al veel verder terug. ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 8 Afbeelding Fort Ellewoutsdjk, met op de achtergrond Zeeuws-Vlaanderen foto David Koren. De afloop van de Eerste Wereldoorlog betekende geenszins dat de rust in Europa was teruggekeerd. In Nederland zelfs verre van dat, met de dreigende claims van België op niet alleen Zeeuws- Vlaanderen, maar ook op Limburg. België was in de oorlog zwaar getroffen en was van mening dat het officieel neutrale Nederland economisch sterk had geprofiteerd van de oorlog en bovendien de Duitsers had bevoordeeld. Hierdoor waren volgens België herstelbetalingen op z’n plaats. Daarom werden zowel Limburg (aanwezigheid kolen mijnen, belangen van Waalse industriëlen t.a.v. de Midden-Maas) als Zeeuws-Vlaanderen (veilig stellen toegang tot de Antwerpse haven) opgeëist. Hoewel de keuze voor deze gebieden vooral op economische gronden was gemaakt, zou het België in de toekomst ook beter in staat moeten stellen zich te verdedigen. Daarbij was België in de laatste jaren van de oorlog al voorzichtig begonnen de bevolking in beide gebieden voor dit idee te winnen. Internationaal gezien leek de Belgische claim gesteund te gaan worden door Al tijdens de oorlog kreeg Nederland signalen over de Belgische onvrede en mogelijke annexatieclaims. Nederland reageerde trefzeker. Vermoedelijk om niet nog een keer gebied aan België kwijt te raken. Het verlies van België in 1830 was namelijk al een traumatische gebeurtenis geweest. Koningin Wilhelmina voerde het verzet tegen een mogelijke annexatie op indirecte wijze aan. Zij sprak over de annexatie als over “het amputeren van een pink”, waarbij de hele hand verminkt blijft. Er werd een Anti-Annexatie Comité opgericht dat formeel werd geleid door de voormalige rijkscommissaris voor het Belgische Vluchtelingenprobleem, dominee Jacob Pattist uit Aardenburg. Hij werd aangezocht om de aanhankelijkheid van de bevolking aan het Frankrijk, dat niet ongevoelig leek voor het verster ken van - het toentertijd francofone - België. -- - - k.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 8