1 »f' Eerdere pogingen ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2022 9 Een van de dingen die Pattist ondernam was het schrijven van het Zeeuws-Vlaamse volkslied met als veelzeggend refrein: “Van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand; dat was hun eigen landje, maar deel van Nederland!". Daarnaast organiseerde het Comité Oranjefeesten, werden notabelen gemobiliseerd en werd de regionale folklore gestimuleerd. Niet geheel toevallig werd de regio in die jaren opvallend vaak bezocht door de koninklijke familie. Anderzijds werden er ook demonstraties in Den Haag georganiseerd, waarbij de Zeeuws-Vlaamse en Limburgse volksliederen ten gehore werden gebracht. Na afloop van een demonstratie in mei 1919 verklaarde koningin Wilhelmina op Huis ten Bosch dat beide volks liederen ‘overal werden gezongen, ook door de soldaten wanneer die op mars zijn’. De annexatie- eisen hebben onbedoeld een Zeeuws bewustzijn gestimuleerd, want na Zeeuws-Vlaanderen kreeg ook Zeeland als provincie in 1919 een eigen volkslied. vaderland te bevorderen en tegelijkertijd breed verzet tegen de Belgische annexatieplannen te organiseren. Een anti-annexatie-betoging in Terneuzen fotograaf onbekend, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 91823. De Arsenaalkazerne in het centrum van Terneuzen is gebouwd om mogelijk toekomstige Belgische dreiging het hoofd te bieden foto David Koren. Nog geen eeuw tevoren hadden de Belgische opstandelingen ook al getracht Zeeuws-Vlaanderen bij het nieuwgevormde België te voegen. Na het uitroepen van de Belgische onafhankelijkheid op 4 oktober 1830 (zie Grensverhalen 1), trokken Belgische opstandelingen op 17 oktober Zeeuws- Vlaanderen binnen om deze regio bij de nieuwe staat te voegen. Het gebied lag namelijk uiterst strategisch, met name door de toegang tot de havens van zowel Antwerpen als Gent. De Belgen kwamen te paard en trokken van dorp naar dorp. Ze vertrokken pas als de nieuwe vlag er hing en het stads- of dorpsbestuur zijn aanhankelijkheid had betuigd aan de nieuwe staat. Het wierp voor de inwoners de vraag op aan wie men loyaal moest zijn: België of Nederland. Bij de protestantse elite, de bestuurders en het leeuwendeel van de bevolking in West-Zeeuws-Vlaanderen wenste men graag bij Nederland te blijven. In de directe grensstreek en het oostelijke (katholieke) deel bestond er daarentegen veel sympathie voor de Belgische zaak. Dat de commissaris van de koning Ewout van Vredenburch er bij de koning op Op dit kaartje zijn de Belgische claims na de Eerste Wereldoorlog te zien. Naast Limburg en Zeeuws-Vlaanderen werden ook de Duitse Oostkantons en zelfs het volledige Luxemburg opgeëist bron: Stichting Studiecentrum Eerste Wereldoorlog. De Kapitale Dam bij Biervliet is - naast de slag bij Oostburg - het enige bekende slagveld van de Belgische Opstand op hedendaags Nederlands grondgebied foto David Koren. jrajrai, Lvl' li Hfnir

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 9