KOF Vanuit het Calvijn College in Krabbendijke (vmbo) kwam de vraag of er voor de leerlingen van de bouwafdeling een rondleiding georganiseerd kon worden op een bouwplaats van Bouwmensen Zuidwest. nr. 2 2022 10 Afbeelding Uitleg van Hans Smeenk van aannemersbedrijf Cauwenborgh. De ROP-coördinator van Zeeland, tevens werkzaam bij Bouwmensen ZuidWest, ging op het voorstel in en stelde voor naar de restauratie van het monument ‘De Grote Muiterij’ in Sint- Maartensdijk te gaan. Hans Smeenk van aannemersbedrijf Cauwenborgh had al een keer het voorstel gedaan om leerlingen rond te leiden op de restauratiebouwplaats, om zo het vak van restauratietimmeren, -metselen en -schilderen te promoten. Bij aankomst op het restauratieproject zeiden een aantal leerlingen tegen elkaar “wat moet je daar nog van maken, van zo’n oude vervallen schuur” en een paar leerlingen namen de woorden “oude meuk” in de mond. Na deze eerste indrukken gaf Hans uitleg over de geschiedenis van de boerderij. Dat de boerderij onder andere bestaat uit een schuur met een woning eraan vast, konden de leerlingen wel zien. Op de boerderij staan ook een aantal kleinere bijgebouwen, waarvan ze niet zo een-twee-drie wisten waar die vroeger voor gediend hadden. Hans vertelde dat deze bijgebouwen een varkens- schuurtje en een bak- en karnhuisje zijn. Ook Hans was het gesprek over “oude meuk” ter ore gekomen en ging daar wat dieper op in. Zo vertelde hij dat het makkelijker en goedkoper zou zijn geweest om de boel gewoon plat te gooien en opnieuw op te bouwen, maar dan zou er veel historische waarde verloren gaan. Zoals bijvoor beeld een aantal muurschilderingen in de woning en bijgebouwen. Hans legde verder uit hoe vroeger stenen werden gebakken. De stenen werden ongeveer veertien dagen lang in een vuurgestookte oven geplaatst. De stenen die het dichtst bij het vuur lagen, waren kleiner, maar ook harder en werden anders van kleur. In die tijd waren stenen dus niet maatvast. Later kreeg men het beter voor elkaar om stenen maatvaster te bakken. Zo kun je dus aan oude stenen zien in welk tijdperk ze gebakken zijn. Met de uitleg van Hans konden de leerlingen aan een speurtocht beginnen om antwoord te geven op de vraag: uit welk bouwjaar stamt het varkens- schuurtje? Ze liepen rond de boerderij en gingen op ontdekkingstocht. Na een uurtje kwamen ze bij Hans weer bij elkaar en mochten ze om de beurt het bouwjaar raden. De leerlingen die met een marge van vijftien jaar rond het goede bouwjaar zaten, mochten een envelop met inhoud verdelen. Acht leerlingen hadden het goed geraden. Het was een leerzame excursie. Hopelijk is hiermee de interesse voor het vak restaureren aangewakkerd! SEÏTAUKAT F «PLEIOIMt^PffQj ECTER I i'.’i'n rwfpluwli'i

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 10