Ir 'J o i Hl L F I p II 1 L. jL, Een landelijk dekkend netwerk L Grenzen bestaan niet alleen op het land en in het water, maar ook in de lucht. Om de luchtgrenzen van Nederland in de tijd van de Koude Oorlog te bewaken, werden er vanaf de jaren vijftig overal in Nederland zogenaamde luchtwachttorens gebouwd, bedoeld om inkomende vijandelijke (lees: Russische) vliegtuigen te spotten. j r~j ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2022 11 Afbeelding Close up van de raatbouwstructuur in de luchtwachttoren van Nieuw Namen foto David Koren. Na de Tweede Wereldoorlog begon al snel de Koude Oorlog. Beide overwinnaars op Hitler- Duitsland, Amerika en haar westerse bondgenoten aan de ene kant en de USSR aan de andere kant, kwamen tegenover elkaar te staan bij het verdelen van hun invloedssferen in Europa. De dreiging van een Sovjetaanval en de bijbehorende atoom- dreiging hield het Westen na 1948 decennia in zijn greep. Een opeenstapeling van ontwikkelingen (Blokkade van Berlijn, Korea-oorlog, eerste Russische kernbom) deed de spanning tussen het Westen en het communistische blok snel oplopen. Hoewel sommige mensen liever ‘een Rus in de keuken dan een raket in de tuin’ hadden, was de angst voor een aanval uit het oosten reëel en noopte het onze regering de verdediging tegen de Russen beter op orde te brengen, ook in de lucht. Zo ontstond een typisch en - inmiddels - zeldzaam grensrelict. De torens maakten deel uit van een netwerk uitkijk- en luisterposten dat tussen 1950 en 1955 is opgezet om in tijden van spanning of oorlog laagvliegende vijandelijke vliegtuigen te kunnen signaleren, melden en volgen. Het was van belang om het luchtruim tot 1.500 meter hoogte met het oog en oor te bewaken, omdat de radartechniek nog niet effectief (genoeg) was voor laagvliegende vliegtuigen. In 1950 was daartoe het Korps Luchtwachtdienst (KLD) opgericht, onderdeel van het Commando Luchtverdediging van de Koninklijke Luchtmacht. De posten werden regionaal georganiseerd en hoofdzakelijk bemand door vrijwilligers. Het werd te kostbaar geacht om de benodigde 5.200 mensen te onttrekken aan het leger. Nederland werd opgedeeld in tachtig sectoren, elk voorzien van drie (en soms vier)

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 11