Luisteren en speuren ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2022 12 Afbeelding De kleine betonnen bunker die toegang biedt tot de atoom- schuilkelder aan de voet van de luchtwacht toren in Eede foto David Koren. Naar aanleiding van ‘60 jaar na de Cubacrisis’ organiseert Stichting Cultureel Erfgoed Koude Oorlog in het weekend van 22-23 oktober 2022 een landelijke openstelling voor objecten en musea die gerelateerd zijn aan de Koude Oorlog. In Zeeland is dit initiatief opgepakt door een groep enthousiaste vrijwilligers en zijn er zeven objecten te bezichtigen, waaronder de bunker onder het gebouw van Erfgoed Zeeland aan de Looierssingel. Kijk voor meer informatie op pagina 26 van deze editie van Zeeuws Erfgoed. Waar dit niet mogelijk was, bouwde men losse torens, opgetrokken uit geprefabriceerde schokbetonelementen in ‘raatbouw’: panelen van circa 38 centimeter met vierkante openingen. Hierdoor heeft de toren een open en luchtig karakter. Men was van mening dat de torens slechts van tijdelijke aard waren en de bedoeling was dat de betonnen prefab elementen nadien konden worden gebruikt voor de bouw van onder andere schuren. Deze losse torens werden gebouwd door N.V. Schokbeton uit Kampen, naar een ontwerp van architect Marten Zwaagstra (1895-1988). De onderste meters van de toren werden betegeld, zodat illegaal inklimmen vanaf de buitenkant werd verhinderd. Aan de bovenzijde kragen de luchtwachttorens aan twee zijden torens, geplaatst in een driehoek op maximaal 16 kilometer afstand (de gehoorafstand bedraagt immers 8 kilometer). In totaal werden er 276 posten ingericht, veelal boven op bestaande hoge objecten. Ook zal tijdens dit weekend het grote boek over alle luchtwachttorens in Nederland van historisch-geografe Sandra van Lochem verschijnen: Luchtwachttorens uit de Koude Oorlog (Uitgeverij nai010, circa 400 pagina’s). Dit boek geeft voor het eerst een integraal overzicht van alle ooit gebouwde en nog steeds bestaande luchtwachttorens in Nederland en belicht deze vanuit een historische, landschappelijke en maatschappelijke context. trapsgewijs iets uit, waardoor een observatie- cabine ontstaat. Ook bij het observatiedek zijn de panelen dichtgezet. In totaal zijn er 140 van deze ‘losse’ torens gebouwd, waarvan er in het hele land nog maar achttien over zijn: zestien in raatbouw en twee in baksteen. Op het observatiedek boven in de toren speurden twee luchtwachters het luchtruim af met een kijker en op het gehoor. Met een luchtwachtinstrument kon worden gemeten waar een vijandelijk vliegtuig heen ging. Vervolgens werd de aangrenzende luchtwachtkring ingeseind dat er een vliegtuig onderweg was, zodat het vliegtuig gemonitord kon worden. Maar ook werd er getelefoneerd naar het regionale hoofdkwartier van de KLD, die weer in verbinding stond met het landelijke militaire hoofdkwartier van de luchtverdediging, die kon beslissen over de inzet van gevechtsvliegtuigen

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 12