B Zeldzaam 1 ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2022 13 Afbeelding links De verdwenen luchtwachttoren aan de Stoofdijk te Scherpenisse, Tholen bron: Zeeuws Archief Fotoarchief J. Torbijn, Goes, nr. SRP-18. Afbeelding rechts Sloop van de luchtwachttoren in Kloosterzande in 1989, destijds de hoogste van Nederland bron: J. Wolterbeek, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 1363. Afbeelding onder Buiten Zeeuws- Vlaanderen is de het gebouw van de Zeevaartschool in Vlissingen de nog enige (herkenbare) plek waar nog een uitkijkpost gevestigd was foto David Koren. Door de ontwikkeling van de techniek raakte dit systeem aL snel achterhaald. In 1964 kromp de KLD sterk en in 1968 werd de organisatie opgeheven. De torens werden toen overgedragen aan de Bescherming Bevolking (BB). Vanaf de torens moesten waarnemers van deze organisatie een mogelijke inslag van een atoombom kunnen lokaliseren en deze vervolgens telefonisch doorgeven. Op de valreep werd in 1968 aan de voet van de meeste torens dan ook een atoomschuilkeldertje gebouwd, zodat de personeelsleden in tijden van een atoomaanval konden schuilen. Dit waren maar kleine gebouw- De luchtwachttorens in Zeeuws-Vlaanderen zijn behoorlijk uniek. Sowieso zijn er in heel Nederland nog maar zestien torens in raatbouw over. De luchtwachtkring T3 (Koewacht - Kloosterzande - Nieuw-Namen) is bovendien de enige kring in Nederland waarvan alle posten op een raat- bouwtoren werden gevestigd en waarvan op dit moment zelfs twee van de drie torens nog bestaan, te weten die van Koewacht en Nieuw- Namen. De derde toren, die van Kloosterzande, destijds met bijna dertig meter de hoogste van Nederland, werd helaas wegens betonrot in 1990 opgeblazen. Oud-directeur van Erfgoed Zeeland, Wim Scholten, was een van de protesteerde rs die met deze actie destijds nog De Telegraaf haalden. De burgemeester van de toenmalige gemeente had echter weinig met erfgoed en haalde zelfs de kans op zelfdoding aan als legitieme reden voor sloop. Ook de meeste posten op bestaande gebouwen zijn volledig ontmanteld, zoals in tjes die geschikt waren voor ten hoogste vier mensen. De (ondergrondse) schuilkelders konden betreden worden via een luik en klimijzers. Uiteindelijk werd de BB op zijn beurt in 1986 opgeheven. Dit leidde ertoe dat de eigendoms- situatie diffuus werd en niemand zich meer echt verantwoordelijk voelde voor de torens, vooral omdat ze geen functie meer hadden. Daarbij was de cementdekking van de betonbewapening veelal onvoldoende, wat betonrot in de hand werkte. Hierdoor zijn er veel torens gesloopt. en luchtdoelartillerie. De vrijwilligers - alleen mannen - waren getraind om zowel eigen als vijandelijke vliegtuigen te herkennen aan silhouet en motorgeluid. a

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 13