‘Erremuuse’ verhalen uit vroeger tijden I I w t Uusje van Eine Handelsschepen uit heel Europa, grote bedrijvigheid in het stadje, zoutketen die op volle toeren draaiden: de Arnemuidse Gouden Eeuw. Deze bloeiperiode in de vijftiende en zestiende eeuw kwam langzaam maar zeker in verval. De rede voor Arnemuiden verzandde, dus grote handelsschepen zochten andere, diepere havens. De visserij werd de belangrijkste inkomstenbron en zou dit nog eeuwen blijven. Het verhaal van Arnemuiden en haar inwoners wordt verteld in Museum Arnemuiden, door een groep enthousiaste en onmisbare vrijwilligers. ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2022 23 Afbeelding Een deel van het vrjwilligersteam van Museum Arnemuiden. Van links naar rechts: Ineke, Adri, Leen, Jan en en Rien foto Mieke Wijnen Fotografie. Op een winderige dag in april rijdt de redactie het vissersdorp Arnemuiden in. In een gezellig straatje vinden ze Museum Arnemuiden in ’t Stadthuys, het voormalige stadhuis van Arnemuiden. Eenmaal binnen wordt meteen de goede sfeer onderling en het enthousiasme van de vrijwilligers die ons ontvangen met koffie en lekkers opgemerkt. Zo’n veertig jaar geleden is Museum Arnemuiden opgericht. Dit begon in een pand aan de Spoor straat, totdat in de Langstraat een negentiende- eeuwse woning te koop kwam. Het museum heeft deze woning gekocht. “Het was er een puinhoop en er moest hard geklust worden om alles weer netjes én in de oude staat te krijgen. Het meest bijzondere is nog wel dat toen we de vloer wilden aanpakken er een soort gewelf van zo’n 60 centimeter diep werd ontdekt. We maakten de keuze om verder te gaan graven, en ontdekten een juweeltje: een middeleeuwse kelder uit 1475! In totaal zijn er 5.200 emmers puin uit de kelder gekomen”, vertelt Isa. Il I -f.V i Staar

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 23