TIJDSCHRIFTEN HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2022 28 Vereniging Vrienden van het muZEEum en het archief van Vlissingen Den Spiegel, 2022, 1 Adri Meerman, ‘Inleiding’; Loe Schout, ”Kan ik het helpen dat ik arm geboren ben?” Kansen (on)gelijkheid in de achttiende eeuw’; Bianca van Duin, ‘De ontwatering van Walcheren’, Jhr. ir. Jacob Lucas Boreel (1883-1939) heeft hierbij een belangrijke rol gespeeld als hoofd van de technische dienst van Vlissingen; G.-Jan Derksen, ‘Op hoogte.. Gewicht speelt geen rol, maar geld wel! Herinnering, ambitie, een politiek klimaat en machines.. met een persoonlijke noot. Deel 1’; Jaco Simons, ‘Van Vlissingen uit Vlissingen?, over de herkomst van de Fenteners van Vlissingen’; Jan Kaljouw, ‘De Vlissingse marine tijdens de Belgische opstand. Deel 2’; Pol Verbeeck, ‘MuZEEumnieuws. Hoe vind je je weg op zee?’. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 31/1 (2022) p. 1-48. Frans Beekman en Bert van der Valk, ‘Geologisch en archeologisch onderzoek op de Kop van Schouwen’ (Geologie; Archeolo gie; Schouwen); Jaap Toorenaar, ‘Een slagzin voor Zeeland’ (reclame; Zeeland); Nicolle van Groningen, ‘De bruinvis. Niet bruin en zeker geen vis, van consumptiedier to icoon’ (Bruinvissen); Marièlle Beukers, ‘Spaanse kooplieden en Spaanse wijnen in Middel burg’ (wijnhandel; Spanje; economie); Rien Sanderse, ‘De Zeeuwse assignaten’ (waarde papieren; bankbiljetten). Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 215 (2022) 1-40. Jan Midavaine, ‘De eerste Veerse parochie kerk (1347-1484)’; Jan Zwemer, ‘Geitedurp, what’s in a name? Deel 2’; Paul Heerschap, ‘Het oude handkoffertje met foto’s’; Joop van den Bremen, ‘Zingen in het Zeeuws (slot)’; Veronique de Tier en Piet van Sterkenburg, ‘De lisdodde in de Zeeuwse dialecten’. Heemkundige Kring Walcheren De Wete, 2022, 1 A.R. Koppejan, ‘Stalhouder Jan Koppejan, sleper in Middelburg (3)’; Sjaak van der Linde, ‘Stamgast. De overlever in de Nieuwstraat’; Jan Zwemer, ‘Landschap lezen. De vroegste geschiedenis van het gebied rond Groot Middenhof, Oostkapelle’; Arnold Wiggers, ‘Doorzichtkunde. De Middelburgse schildersfamilie Worrell’; Leo Faase, ‘Walcherse Weelde. De tekeningen van Kees de Plaa’. Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden De Spuije, voorjaar 2022 Polderhuis Westkapelle Polderhuisblad Wasschappels Magazine, 2022, 1 Piet Minderhoud en Jan Kaland, ‘Langs het tuinpad van mijn vader. Daar bij die molen (10)’. Bas van der Straaten, ‘Het begin van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland. Een overzicht van de gebeurtenissen met name in en rond Hansweert, met evacuatie en een mislukte vlucht naar Engeland via België en Noord-Frankrjk’; Hester van Rees, ‘De Zeeuwse streekdrachten, Goed gemutst’; Het bestuur van de Vrienden van het HMDB, ‘Afscheid van Saskia Vahlenkamp als directeur van het Historisch Museum De Bevelanden en het Fruitteeltmuseum en de benoeming van een nieuwe directeur’; Bas Chamuleau, ’De middeleeuwse bedijking van Noord-Beveland’; Hanna van Boven en Anneke van Waarden-Koets, ‘Wilje het landschap begrijpen, dan moet je ook de historie kennen. In gesprek met Ad Beenhakker’; Hester van Rees,’Boek- presentatie: Lucht-oorlog boven Zuid- Beveland, door Wim de Meester en Kees Stoutjesdjk’; Albert L. Kort, ‘Boekindruk: Het wonder van de hbs’, over Jan Blokker, het boek Het wonder van de hbs - een onder- wijsvorming die slaagde, Amsterdam 2021’; Frits de Kaart, ‘Boekindruk: In de voetsporen van mijn grootvader, door Margot Dijkgraaf, Amsterdam 2021’. Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen Tjd\Schrift, 2022, 1 Nico M.P Peterse, ‘Een klein stukje papier, maar een schrijnend document’; Arco Willeboordse, ‘”Ende behoort der stede van Ardemburgh”. Bladeren in het Boek met de Knoop (2), het Boek met de Knoop werd vermoedelijk in Brugge aangekocht om plaatselijke rechtsverzamelingen in op te tekenen’; André R. Bauwens, ‘Een foto uit vervlogen dagen’; Marja A.C. de Groote, ‘Bleekselderij. West-Zeeuws-Vlaamse landverhuizers in Kalamazoo, Michigan’; André Bauwens, ‘Landarbeidersstakingen in West-Zeeuws-Vlaanderen’. Oudheidkundige Kring ‘De Vier Ambachten’ Bulletin, 2022, 1 Honoré Rottier, ‘Archeologisch onderzoek naar de romaanse voorganger van de basiliek’, bedoeld wordt de Willibrorduskerk in Hulst; Aloys Menu, ‘Dignus de Waal, een Zeeuws-Vlaamse zoeaaf’, zoeaven waren vrijwilligers die tussen 1861 en 1870 de pauselijke staat verdedigden tegen Italiaanse nationalisten; Ko Dek, ‘Bakkerij Dieleman op de Kijkuit’. Heemkundige Vereniging Terneuzen Nieuwsbrief, december 2021 PC. Geensen, ‘De memoires van Pieter Cornelis Geensen deel IV, over herinneringen van direct na WO II in Terneuzen’; Jaap Goossen, ‘De geschiedenis van de smederijen op Zaamslag en omstreken’. Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent Kroniek 2021, nr. 52 Marc de Vleesschauwer, ‘Internationale polders in Zeeuws-Vlaanderen. Een eeuwenoud maar uniek feit in de Nederlandse waterstaatsgeschiedenis’; Fons Verbeek, ‘Twee oude brieven, foto’s en bidprentjes uit Sas van Gent’; Rob Vermoet, ‘Unieke samenwerking tussen Philippine, Sas van Gent en Westdorpe, over Open Monumentendag’; Walter van de Calsejde, Bert Zandvoort (samenst.), Karel Lansu (foto’s), Afscheid van een monument. Steen straat 28, Hulst (Hulst: Museum Hulst, 2021) 54 pag.; ill., foto’s, tek., tab. Vanaf 1979 was het Museum Hulst gevestigd in het monumentale pand Steenstraat 28 dat dateert uit de veertiende eeuw. Na veel gesteggel zal het Museum in 2022 verhuizen naar ’s Landshuis, Steenstraat 37. In dit boekje wordt ingegaan op de vroegere bewoners van het pand, blikt Jef Stejns terug op vijftig jaar oudheidkamer tussen 1928-1978 en de eerste jaren van het museum tot 1988. K.J.J. Brand doet verslag van de Commissie Streekmuseum ‘De Vier Ambachten’ over 1979 en 1980. Piet Hageman bespreekt de verzelfstandiging van het streekmuseum in 2006. Verder zijn er wat kleinere bijdragen over onder meer de Cisterciënzers in de Vier Ambachten, foto’s van de inrichting van het nieuwe museum, een lijst van tentoonstellingen tussen 1979 en 2021 en foto’s van de restauratie in 1976. meer studiejaren, tentoonstellingen, het werken in Veere, Middelburg en Domburg, figuren en naakten, zijn werk van mensen en dieren, landschappen en stadsgezichten en meer beschouwende hoofdstukken over zijn werk en leven. Bevat een groot aantal afbeeldingen van tekeningen, schetsen, schilderijen en houtgravures. Met noten, literatuur- en fotoverantwoording en personenregister. Bert Zandvoort en Roy Bosman, Van spierkracht tot kernenergie. De geschiedenis van aandrijving van machines (Sas van Gent: Industrieel Museum Zeeland, 2021) 74 pag.; ill., foto’s, tek., tab. Uitgave bij de tentoonstelling ‘Krachtpatsers’, die in 2021-2022 in het Industrieel Museum Zeeland wordt georganiseerd. In negen hoofdstukken is er aandacht voor de diverse energiebronnen die de mens in de loop van de geschiedenis heeft gebruikt van de oertijd tot heden: de eerste werktuigen; aandrijving door mens of dier; watermolens; windmolens; de industriële revolutie en de daaruit voortkomende stoommachines; de tweede industriële revolutie waarin staal, elektriciteit, turbines, verbrandingsmotoren en chemie een rol gaan spelen; elektriciteit en de derde industriële revolutie waarin computer, communicatie en globalisatie een rol spelen.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 28