Steden, forten, linies Tijdens de ‘Geboorte van Nederland’ in 1572 was de Opstand tegen Spanje al zo’n vijf jaar aan de gang. Het internationale complex van de Staats-Spaanse Linies ontstond in Zeeuws-Vlaanderen en aangrenzend België als direct gevolg van dit conflict en is gedurende enkele eeuwen uitgebouwd. ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2022 Afbeelding Vestingstad Hulst afbeelding uit Jan J.B. Kuipers, De Staats- Spaanse Linies. Monumenten van conflict en cultuur Net als ‘Geboorte van Nederland’ is ‘Staats- Spaanse Linies’ een term die bedacht is door Latere generaties. Het complex dat ermee wordt bedoeld omvat bijna 450 objecten: forten, schansen, vestingsteden en -stadjes, liniedijken en -vaarten in een gebied van zo’n 80 bij 40 kilometer aan weerszijden van de Belgisch-Nederlandse grens tussen Knokke en Antwerpen. De Linies vertegenwoordigen ruim vierhonderd jaar geschiedenis. Een militaire raid in 1583 leidde tot de aanzet; sommige elementen speelden nog een rol in de Tweede Wereldoorlog. Met de Zuiderwaterlinie in Noord-Brabant vormden de Nederlandse elementen van de Linies de Zuider- frontier, een stelsel dat liep van Sluis tot Nijmegen en dat het geesteskind was van het vestingbouw kundige genie Menno van Coehoorn (1641-1704). Ten noorden ervan was ook de Oosterfrontier van Nijmegen tot Groningen zijn schepping. In Zeeuws-Vlaanderen omvatten de Linies tientallen schansen en forten in diverse stadia van behoud: van een contour in het terrein tot fraai gerestaureerde werken. Verder zijn er de vesting steden, met als belangrijkste Hulst en Sluis, en ook Axel, Sas van Gent, Philippine, IJzendijke en het dorp Retranchement. Forten of schansen en steden in het gebied lagen vaak aan een van de linies: waterlopen met meestal een liniedijk. Zoals de Linies van Communicatie ten oosten van Hulst en tussen Hulst en Sas van Gent (vanaf 1586) en de Passageulelinie bezuiden Oostburg en IJzendijke (vanaf 1672). In 1572 speelden de Zeeuwse oorlogshandelingen zich vooral af op Walcheren. Incidentele raids van de Watergeuzen in het huidige Oost Zeeuws- 4

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 4