Meer weten? ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 13 Afbeelding Contact- en inspiratiedag in de Historische Open Havenkerk Souburg op 27 september 2021 Afbeelding onder Meldingen van verwaarloosde duikers zijn opgepakt door Erfgoedvereniging Heemschut, waarna het waterschap aan de slag is gegaan met de restauratie van cultuurhistorische duikers in Zeeland. Wie zijn de Zeeuwse Erfgoed Coöperatie? Er zijn Leden en agenda Leden. Een organisatie is bijvoorbeeld agenda lid omdat het geen rechtspersoon is of omdat het een afdeling van een landelijke organisatie is. Agendaleden Platform Maritiem Erfgoed Zeeland Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland AWN afdeling Zeeland Stichting Menno van Coehoorn Erfgoedvereniging Heemschut Stichting Landschapsbeheer Zeeland Provincie Zeeland Erfgoed Zeeland Leden Boerderijenstichting Zeeland Gilde van vrijwillige Molenaars afdeling Zeeland Stichting Behoud Hoogaars Stichting Bunkerbehoud Stichting Het Werkend Trekpaard Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Zeeuwse Streekdrachten Vereniging de Zeeuwse molen Vereniging Zeeuwse Musea Zeeuwse Dialectvereniging Werkgroep Cultuurhistorie KZGW Het dagelijks bestuur Piet Bruinooge, voorzitter Ria Geluk, vice voorzitter Simon Jongepier, penningmeester Erfgoed Zeeland, secretaris aanvullen en inspireren: nieuwe activiteiten ont werpen of al bestaande activiteiten samenvoegen zodat een breder publiek bereikt wordt en jongere generaties mee gaan doen. Daarnaast zal de coöperatie ook contacten leggen met overheden, fondsen, andere organisaties om de belangen van de leden te vertegenwoordigen en nieuwe kansen voor de leden en het erfgoed mogelijk te maken. Meldpunt Erfgoed Zeeland In samenwerking met de deelnemers van de coöperatie onderhoudt Erfgoed Zeeland een meldpunt erfgoed. Iedereen kan daar melding doen van een archeologische vondst of over bedreigd, ondergewaardeerd of onbekend - gebouwd, landschappelijk en archeologisch - erfgoed in Zeeland. Meldingen die via het Meldpunt Erfgoed Zeeland zijn binnengekomen worden door een of meerdere van de bij de coöperatie aangesloten organisaties in behandeling genomen. Een melding doen? Ga dan naar erfgoedzeeland.nl/meldpunt. Een speciale plek is er voor Erfgoed Zeeland: de partner voor organisaties die iets willen met erfgoed. Erfgoed Zeeland heeft een warm hart voor de vrijwilligers en ondersteunt hun organisaties al jaren op allerlei manieren. Met veel plezier was Erfgoed Zeeland behulpzaam bij het vormen van de coöperatie, en zij zal blijven bijdragen aan het vinden en verzilveren van de meerwaarde van samenwerking. Door te faciliteren, te inspireren, kennis te brengen, activiteiten te ontplooien en door soms een spiegel voor te houden. Laten we ook de betrokkenheid van de Provincie Zeeland noemen. De Provincie ziet de waarde van vrijwilligersorganisaties én is zich bewust van kwetsbaarheid. Zij zet daarom in op continuïteit door samenwerking, met opdracht aan Erfgoed Zeeland om dat op allerlei manieren te doen slagen. Het is knap dat het onder coronamaat- regelen gelukt is om de samenwerking gestalte te geven. De Provincie ziet de Zeeuwse Erfgoed Coöperatie als waardevolle toevoeging aan de Zeeuwse culturele infrastructuur en wil graag actief meedenken in het werk waar de coöperatie voor staat. Kijk voor meer informatie en contactgegevens op erfgoedzeeland.nl/zeeuwse-erfgoed-cooperatie. Faro: de wind in de rug Van wie is erfgoed eigenlijk? De Erfgoedwet legt eigendommen, taken en bevoegdheden bij overheden en specifieke organisaties. Het Europees verdrag van Faro stelt echter dat ook erfgoedgemeenschappen die zich betrokken voelen, ruimte moeten krijgen om mee te beslissen over wat van waarde is, of iets behouden moet blijven en wie daar verantwoordelijkheid voor neemt. Dit kan bijvoorbeeld een groep dorpsbewoners zijn die opkomt voor herbestemming van de dorpskerk, omdat de kerk hen aan het hart gaat en dreigt te verdwijnen. De uitdaging aan de overheden en de professionele erfgoedwereld is om dan samenwerking en co creatie aan te gaan. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed onderzoekt hoe dit verdrag in Nederland toegepast kan worden. Zie bijvoorbeeld: cultureelerfgoed.nl/onderwerpen/ erfgoedparticipatie-faro/verdrag-van-faro

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 13