A doi 5 - - Zeeuwse identiteit ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 26 Afbeelding links De laatste bewaard gebleven grenspaal die tot 1805 de landsgrens tussen Holland en Zeeland aangaf, met aan de Zeeuwse zijde de wapens van zowel Zeeland als Sommelsdijk. Afbeelding rechts En met het wapen van Holland aan de zijde van Middelharnis. aan, ofwel een stuk Land dat politiek gezien wel maar geografisch gezien niet met het (Sommelsdijkse) ‘kernland’ is verbonden. Dit was de zogenaamde ‘Oostmoer’, waar zowel de heren van Middelharnis als Sommelsdijk aanspraak op maakten en waarvan uiteindelijk een deel exclusief in Sommelsdijkse handen kwam en een deel gemene (gemeenschappelijke) grond werd. De Franse Revolutie maakte een einde aan de privileges van adel en kerk. Ook voor anachronismen die hieruit waren voortgevloeid, zoals oude (heerlijke) leenrechten, was geen plaats meer. In eerste instantie werd geheel Goeree-Overflakkee ingedeeld bij Zeeland, van 1798 tot 1801. Daarna werd het gehele eiland bij het departement Holland gevoegd, met uitzondering echter van Sommelsdijk. In 1805 volgde nog een grenscorrectie en werd Sommelsdijk alsnog bij (Zuid-)Holland ingelijfd. Bij het ontstaan van het Koninkrijk en de grond wetswijziging van 1814 werd de overgang van het dorp van Zeeland naar Holland intact gelaten, zoals ook veel andere Napoleontische innovaties gehandhaafd bleven (invoer kadaster, burgerlijke stand en dergelijke). Latere wetten inzake de grens tussen Zuid-Holland en Zeeland (27 mei 1869 en 18 december 1876, Staatsblad 245) hadden slechts betrekking op de vraag waar de grenslijn in de stroom moest worden getrokken en leidden niet tot ingrijpende wijzigingen zoals in 1805. De Sommelsdijkse exclave nabij Stad aan ’t Haringvliet werd in 1826 bij Middelharnis Ook al behoort het dorp al meer dan tweehonderd jaar tot (Zuid-)Holland, er zijn nog voldoende karakteristieken die de Zeeuwse oorsprong van Sommelsdijk verraden. Als eerste is het een typisch ‘Zeeuws’ voorstraatdorp met een kerkring. Dat zijn dorpen met een hoofdstraat die loodrecht op de haven staat en de verbinding met de kerk vormt. Het is een dorpstype dat veel voorkomt in het zuidwestelijk kustgebied. Bovendien is Sommelsdijk een voorstraatdorp van de uitgebreide variant: met twee flankerende achterstraten ter weerszijden van de voorstraat die aansluiten op een zuidelijke achterweg. Aan deze straat zijn verschillende oude patriciërs woningen te vinden. Door de slechte verbinding met zee heeft Sommelsdijk hoofdzakelijk een agrarisch karakter behouden, in tegenstelling tot Middelharnis. Het kleine haventje van het dorp diende dan ook hoofdzakelijk voor de overslag van landbouwproducten (en niet als vissershaven). Op de plek waar de Langeweg - die de grens gevoegd, na opmetingen van het kadaster op Goeree-Overflakkee. In ruil daarvoor kreeg Sommelsdijk een stuk uit het Oudeland van Middelharnis, direct grenzend aan Sommelsdijk. Uiteindelijk verloor het dorp haar volledige be stuurlijke onafhankelijkheid toen het in 1966 werd samengevoegd met het naburige Middelharnis. ,1^ ilv

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 26