KriiiiniiitE TIJDSCHRIFTEN ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 29 Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 31/2 (2022) p. 49-96. Barbara van Benthem Jutting, ‘Tera van Benthem Jutting, een website een blog’; Eveline van der Pool, ‘Een wapenstilstand uit 1422: de toenemende zelfstandigheid van de Staten van Brabant, Holland en Zeeland in de late Middeleeuwen’; André van der Veeke en Jan Kuipers, ‘35 jaar Ballustrada. Literair blad vanaf 1987 ‘tot het einde der tijden’; Jan van Damme, ‘Fapade 2022, reuring en plezier’. Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 216 (zomer 2022) 41-80. Gerard van Velde, ‘Bunkerbouw in Cadzand tijdens de Tweede Wereldoorlog’; Arco Willeboordse, ‘Minder artistiek, maar meer natuurgetrouw. Deel 1’ (over de Verkade albums over Zeeland); Rie Rosmolen- Murre,’In gesprek met Joos Heerebout’; Paul Heerschap, ‘De onthulling van een gedenkteken voor Johannes Goedaert, fijnschilder en entomoloog’. Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken 86 (1 april 2022) 1-24. G.J. Lepoeter, ‘Het zevengetjdencollege in de H. Maria Magdalenakerk te Goes’; Thomas H. von der Dunk, ‘”Wel een loffelijk herbouwen gelijk het voor den laatsten brandt is geweest” De vier totaal verschillende versies van den Middelburgse Abdjtoren.’; Leo Hollestelle, ‘Een kerk als cultuurtempel’; G.J. Lepoeter, ‘In Zoutelande staat een kerk’. Dirk H.A. Kolff, Ad Tramper (beeldred.), Frans Naerebout (1748-1818) en het Vlissingen van zijn tijd. Loods en burger van een stad in verval (Zutphen: Walburg Pers, 2022) 510 pag.; ill., foto’s, grav., tek., krt., plattegr.; ISBN 978-94-6249838-9. De schrijver (zoon van de voormalige Vlissingse burgemeester B. Kolff) is emeritus-hoogleraar Moderne Geschiedenis aan Universiteit Leiden. Deze studie is niet alleen een biografie van Naerebout maar ook een stadsgeschiedenis van Vlissingen in de tweede helft van de achttiende eeuw. Naerebout redde tientallen opvarenden van VOC-schip Woestduin, verrichtte nog talloze andere heldendaden op zee, maar maakte zijn bijdragen van diverse auteurs opgenomen die gewijd zijn aan graficus en beeldend kunstenaar Frits Lensvelt (1922 1992). Naast een beschrijving van Lensvelt als graficus zijn dit vooral herinneringen. Frits Lensvelt werd geboren in de omgeving van het dijkhuis buiten Veere en woonden en werkte onder meer in Frankrijk, Spanje, Portugal, Brussel, Antwerpen, Dordrecht en uiteindelijk in Krabbendjke. Lensvelt werd een ‘kunstenaars kunstenaar’ genoemd en bewonderd om zijn autodidactisch vakman schap, zeggingskracht en humor die sprak uit zijn houtsneden en etsen. Het geheel is voorzien van veel persoonlijke foto’s van Lensvelt en afbeeldingen van zijn grafische werk en foto’s. officieren en het kraken van de Enigma code door de Engelsen. Vervolgens wordt de Slag om de Schelde in de Scheldestad beschreven, met de nadruk op de strijd om het hotel. Hierna volgen een nawoord, literatuurverantwoording, gebruikte archivalia en twee bijlagen met officiers rangen en eenheden van de marine in de Slag om de Schelde. Met register en fotoverantwoording en een bijlage met een archeologisch rapport van het onderzoek naar de bunker. Ellen de Vriend, De weduwe. Een familie geschiedenis (Prinsen beek: Davey Jones Publishing, 2022) 160 p.; ill., foto’s; ISBN 978-94-6449183-8. De jonge bakker Jan uit Kampen gaat in 1902 in Heinkenszand werken bij de we duwe Dina die een eigen bakkerij heeft. De twee krijgen een relatie en trouwen. Het echtpaar emigreert naar de VS en de we duwe keert berooid terug met haar zeven kinderen. Een zwaar leven van armoede, ontberingen en epidemieën volgt. De auteur neemt de lezer mee in drie eeuwen familie geschiedenis vanaf 1789, waarbij Jan en Dina en de periode 1879-1919 de hoofdmoot vormt, maar ook de voorvaderen in acht hoofdstukken aan bod komen. Frank de Klerk, In de Polder bij elkander. Het korte leven van Jan van den Bosch (1830-1850) in brieven (Goes: Het Paard van Troje, 2022) 207 pag.; ill., foto’s, krt., tek., grav., tab., plattegr.; ISBN 978-90 8320254-9. De broers Jacob en Jan van den Bosch uit de Wilhelminapolder bij Goes emigreren in 1848 naar de VS. Van Jan zijn 85 brieven overgebleven die hij aan zijn familie schreef tijdens zijn verblijf op een kostschool in Duitsland en Leiden en later vanuit Antwerpen en de VS, waar hij les gaat geven. Jan sterft al op 20-jarige leeftijd als de beide broers Jan en Jacob - afkomstig van een nette en opgeleide familie - op drift zijn geraakt. De Klerk geeft een inleiding op de familie en Jan van den Bosch, waarna hij een beschrijving van de de familie Van den Bosch geeft. In de hoofdstukken 2 t/m 7 komt vervolgens het leven van Jan voorbij waarbij zijn jeugd in Wilhelminadorp, kost school in Neuwied, werk als gymnasiast in Leiden, vertrek vanuit Antwerpen naar de VS, werk als docent Frans en Duits en terugkeer naar Middelburg en overlijden in Marburg centraal staan. Citaten uit brieven worden afgewisseld met begeleidende tekst. Met drie bijlagen, noten, bronnen en literatuur en een woord van dank en verantwoording van de gebruikte afbeeldingen. Vlissingen ook mee als stad waar smokkel, kaapvaart en slaven handel welig tierden, Oranjeliefde leidde tot schaamteloze plundering en molest en godsdiensttwisten werden uitgevochten. In vele korte en overzichtelijke hoofdstukken gaat de schrijver in op alle facetten van het leven in Vlissingen en dat van Frans en Jacob Naerebout. Die bijdragen zijn na het voorwoord en inleiding verdeeld over zes delen: de gebroeders Naerebout en de broederschap van Vlissingers; het verlies van het oude burgerideaal; het Vlissingen van de Bataafse tijd; de flottielje, de armoede, de stank en de smokkel; de neergang van de werf en de belofte op Oost-Bevelanden een held voor een verdrietig Zeeland. Met na woord, verantwoording van de afbeeldingen, literatuurlijst en register. Beredeneerd notenapparaat bij het boek is op de website van de uitgever te vinden. Hans Sakkers, Hans Houterman Peter Heijkoop, Bunkers rond hotel Britannia 1940-1944. Duits marinehoofdkwartier in de Slag om de Schelde (Vlissingen: Stichting Bunker- behoud, 2022) 185 pag.; ill., foto’s, krt., tek., plattegr.; ISBN 978-90-8091043-0. Van alle bunkers die rond Hotel Britannia werden gebouwd is alleen nog de commandobunker over, weggestopt onder het plantsoen voor de Besevaer-Flat. Bij de bevrjding van Vlissingen in november 1944 werd er fel gevochten rond deze bunker waarbij de Duitse commandant krijgsgevangen werd gemaakt. In drie grote hoofdstukken wordt ingegaan op de vesting Vlissingen voor en tijdens de oorlog, de bunkers rond het hotel en de dienstdoende Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk, De luchtoorlog boven Zeeland. Deel 4b 1944 1945 Zuid-Beveland (Middelharnis: WW2research, 2021) 314 pag.; ill., tek., krt., tab., foto’s; ISBN 978 90-826010-7-7. In deze twee delen van de reeks, waarin reeds Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen werden beschreven, ditmaal Zuid-Beveland als onderwerp. Er wordt een zo volledig mogelijk beeld gegeven van de militaire acties in de lucht en het lot van de daarbij betrokken bemanningsleden en lokale bevolking. Aan bod komen onder meer de inzet van de Armée de l’Air en de Aéronavale in de meidagen van 1940. Zo ook de plaatsing van de 76: Anti-Aircraft Brigade na de bevrijding van Zuid-Beveland. Die bevrijding werd afgedwongen door massale luchtsteun aan de grondtroepen, waarbij 97 burgers door luchtgeweld om het leven kwamen. Niet minder dan 87 vliegtuigen gingen verloren. Na de bevrijding bleef de regio frontgebied door de massale V-1 aanvallen op Antwerpen.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 29