Het nieuws van de val van Brielle 1572 markeert een belangrijke omslag in de geschiedenis van ons land. De Nederlandse Opstand dreigde een mislukking te worden. De verovering van Brielle op 1 april betekende een wending ten gunste van het verzet tegen de Spaanse politiek. Na Vlissingen en Veere schaarde Zierikzee zich in de rij van steden die zich aansloten bij prins Willem van Oranje. ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 Afbeelding Inname van Brielle, 1 april 1572 bron: Streekarchief Voorne-Putten. Hoe bereikte het nieuws van de inname van Brielle Schouwen? Claes Vaer, een stuurman uit Brouwershaven, werd met zijn schip door de watergeuzen voor de kust van Walcheren gekaapt. Ze voeren naar Brielle en daar zag Claes hoe de geuzen, die vernamen dat er in de stad geen garnizoen was, Brielle hadden ingenomen. Claes Vaer slaagde erin te ontsnappen en naar zijn woonplaats te gaan. Daar werd dit nieuws doorgegeven aan het stadsbestuur van Zierikzee. Dat zond onmiddellijk boden naar het land van Voorne om meer te weten te komen. De leden van het Zierikzeese stadsbestuur wilden samen met hun collega’s in Brouwershaven en Bommenede, de versterkte plaats ten oosten van Brouwershaven, de eilanden Schouwen en Duiveland behouden voor de koning, zo hadden ze geschreven aan de landvoogd, de hertog van Alva. Om bekendheid te geven aan de inname van Brielle schreef het Zierikzeese stadsbestuur op 4 april aan zijn collega’s in Goes. Dat deze gebeurtenissen veel emoties losmaakten, lezen we terug in het slot van de brief. “Ende hopen dattet al uyt zoe quaet nyet en es als men luyde es roupende”, vrij vertaald: We hopen dat het niet zo erg is als men nu luid roept. Om dan te besluiten met: “God almachtig, wil gratie geven, dattet ten minsten quetse van den lande vergaen moet.” Met andere woorden: God almachtig wil ons nog vrijwaren dat het met de minste schade van het land mag gaan. Dat laatste bleef een wens. 4 kïOs J jjfijr ■’lïi 7,4- ra':

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 4