■H y. Verdediging - ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 5 Afbeelding rechts Kaart van Zeeland door Frans van Hogendorp met Zierikzee gemarkeerd bron: Rijksmuseum, Amsterdam. In Zierikzee heerste verdeeldheid. Baljuw Simon Goesman en Bruninck van Wijngaarden, rentmeester van Zeeland beoosten Schelde, vormden de leiders van degenen die trouw wilden blijven aan de Spaanse koning. De vissers en schippers daarentegen, zo’n duizend man, waren hun tegenstanders. De meeste stedelingen wilden neutraal blijven. Maar allen hadden een afkeer van de Spaanse soldaten. Op 27 april overmeesterden de geuzen Brouwershaven. Een deel van de inwoners vluchtte. De volgende dag bezorgden de water geuzen een brief in Zierikzee waarin de stad werd aangespoord zich te stellen onder het gezag van prins Willem van Oranje. Schepen Lieven Jansse Kaersemaker (1528-1613) profileerde zich als woordvoerder van de burgerij en pleitte voor het weigeren van Spaanse troepen, maar de Op 7 mei, in de vroege ochtend, ging het nieuws door de stad dat een vloot van omstreeks dertig schepen naderde met soldaten van de koning aan boord. Bij het Nieuwe Hoofd, een aanlegplaats aan de zeedijk van de Oosterschelde ten zuiden van Zierikzee, stonden het stedelijk bestuur en een groot aantal gewapende mannen. Zij en Kaersemaker waren vastbesloten een ontscheping te verhinderen. Maar de vloot zwenkte af richting Walcheren. De volgende dag keerden de schepen terug. Opnieuw steeg de spanning. Weer ging Kaersemaker, vergezeld van 1100 man, naar het Nieuwe Hoofd en met haast werd alles in gereedheid gebracht om een aanval af te weren. Driehonderd mannen maakten zich gereed. Omdat de anderen geen wapens hadden, keerden zij terug naar de stad. Kaersemaker weigerde de Spaanse militairen toe te laten. De afgevuurde kanonschoten alarmeerden de geuzenschepen. Zij vernietigden de Spaanse schepen; slechts enkelen wisten te ontsnappen. Deze aantasting van het koninklijk gezag bracht het stadsbestuur in een benarde positie. Ze werden gedwongen een Spaans garnizoen te accepteren. Kaersemaker, die uitgeleverd moest worden, wist te ontsnappen. Vele teleurgestelde vissers verlieten de stad. Op 12 mei marcheerden ongeveer vierhonderd Waalse manschappen, in dienst van de koning, de stad binnen. Juist op dat moment verscheen ook de geuzenvloot, maar de Walen wisten een aanval af te slaan. Ondertussen hadden de geuzen Brouwershaven verlaten. meerderheid koos anders. Dat lekte uit en de vissers waren woedend; een oproer dreigde. Met hun steun werd Kaersemaker degene die de stadsverdediging organiseerde. Afbeelding links Lieven Jansse Kaersemaker bron: Zeeuws Archief, beeld collectie Schouwen- Duiveland. Meteen na het sensationele nieuws waren Zierikzee en de eilanden Schouwen en Duiveland in staat van paraatheid gebracht. Er werden wacht diensten ingesteld in onder meer de duinen van Schouwen en drie schepen uitgerust om de wateren rond Schouwen te bewaken. In Zierikzee kregen de weerbare mannen wapens. Ze vulden de schutterijen aan, zodat 1400 mannen gereed stonden. Nog in april vielen de geuzen de duinen van Schouwen binnen, maar de dorpelingen wisten hen te verdrijven. Op 21 april kwamen de geuzen terug. Ze plunderden de kerken van Bruinisse, Dreischor en Bommenede en eisten de overgave van Brouwershaven. Maar het stadsbestuur en de burgerij waren vastberaden en wezen de eis af. u

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 5