“Een kleurstelling uit de negentiende eeuw” Restauratie Het vitrinekastje ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 18 Afbeelding Het ingebouwde vitrinekastje met houten omlijsting portret- en detailfoto Mieke Wijnen Fotografie. herbestemming van het pand. De meest voor de hand liggende optie was om van het Landhuis een woonhuismonument te maken. Nadat Fred en José de kans kregen om dit woonhuismonument te huren van het Zeeuwse Landschap, hebben ze hun eigen twee-onder-een-kapwoning, gelegen in Aardenburg, verkocht. Fred was als districtshoofd van het Zeeuwse Landschap al vanaf het begin van de aankoop en de restauratie betrokken bij het project. "Na enige tijd ontstaat er dan ook een liefde voor het pand met het idee om er misschien wel in te gaan wonen. Ook mede door de mooie locatie. Als je aan komt rijden valt het grote gebouw direct op", vertelt Fred. Wel moest het echtpaar een steengoede motivatiebrief schrijven om gekozen te worden als de nieuwe bewoners van de Kruisdijkschans. Ze waren namelijk niet de enige belangstellenden. De eis die het Zeeuwse Landschap onder andere stelde was dat de bewoners het landhuis jaarlijks openstellen voor het publiek. Dat het echtpaar Schenk dit graag op zich wilde nemen, was uiteindelijk een van de redenen dat de keuze op hen is gevallen. "De stap om hier te gaan wonen was ook niet zo groot", aldus Fred. ‘’In de twee-en-half jarige tijd van de restauratie, groei je er steeds meer naar toe.” De plek heeft het echtpaar eigenlijk altijd al aangetrokken. Nog voordat ze hier woonden, kwamen ze in de zomermaanden vaak ’s avonds al naar het dijkje bij het water om te picknicken. Het pand lijkt vanaf de buitenkant erg groot, maar wanneer je binnen staat valt dit mee! Dit komt door de dikke muren van zesenzestig centimeter die nog dateren uit de tijd dat het gebouw diende als verdedigingstoren. Rond 1700 was de eerste restauratie van de toren. Dit was terug te zien, tijdens de restauratie in 2010, aan de ijsselstenen waarmee er gemetseld was. IJsselsteen is een oude baksteen waar rond het jaar 1700 veel mee werd gewerkt. Het pand was op het moment van aankoop in 2010 in slechte staat. Het was enorm vervallen en het lekte aan alle kanten. Omdat het pand in zodanige slechte staat was, is er veel verloren gegaan. Het intact laten van de authentieke onderdelen die wel bewaard zijn gebleven, stond tijdens de restauratie dan ook hoog op het lijstje. Een voorbeeld daarvan zijn de schietgaten uit de Tachtigjarige Oorlog die nog te zien zijn in de woonkamer. In de zitkamer is een prachtig ingebouwd vitrine- kastje met houten omlijsting te zien. José vertelt dat waarschijnlijk de Franse familie Hennequin, een van de vorige bewoners, het kastje heeft

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 18