ERFGOEDallerlei Sporen j xTiftr moeder J -Wti BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN Tijdschriften ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 26 Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. 'iS Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 31/3 (2022) p. 97-144. Jan van Damme, ‘Voorzitter KZGW promoveert. Meten en tellen met historische kaarten van Van Deventer en Blaeu.’; Frank van der Ploeg, ‘Arnoldus van Anthonissen. Cultureel ondernemer en sfeerschilder in de zeventiende eeuw.’; Arco Willeboordse, ‘Een oud zeevarken bij het eiland van Cadzand.’; Jan van Damme, ‘Het Verdrag van Parijs maakt Zeeland heel.’. Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 217 (herfst 2022) 1-32. Gerard van de Velde, ‘De molen van Zuidzande.’; Arco Willeboordse, ‘Minder artistiek maar meer natuurgetrouw.’; Jan Kouwen, ‘Langzaam verwijderen zich zijn voetstappen.’. .-„M Jan Zwemer, Wees niet bang. Piet Oosterling. Uitvinder, inspirator, idealist (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2022) 252 pag.; ill., foto’s, tek., krt.; ISBN 97890 831588-2-2. Piet Oosterling (1945 2018) was een bakkerszoon uit Groede en had lang zijn thuisbasis in de Haarlemmermeer. Zijn uitvindingen (waaronder de melkrobot uit de jaren negentig) worden overal in de wereld toegepast. Uitvinden zat hem in het bloed. Op latere leeftijd ontwierp hij nog een zoetwatermolen die in droge gebieden drinkwater genereert. Bij de idealist kwam het woord ‘bang zijn’ niet voor. Voorwoord door Zeeuws-Vlaming Herman Wijffels. Zwemer gaat in deze biografie in negen hoofdstukken in op het leven van Oosterling: diens jeugd als bakkerszoon in Groede (1945-1968); zijn werk bij Vicon in de landbouwmechanisatie (1968-1986); als president-directeur van Greenland (1987 1989); het werk bij Prolion (1990-1994); de productie van melkrobots (1995-2002); uitvinders- en bedrjvenbegeleider bij Swilion (1989-2010); duurzaamheidsdoener en -denker; terug naar Zeeuws-Vlaanderen en de man achter de Dutch-Rainmaker (2006-2018) met daarin een terugblik op zijn leven. Met personenregister en lijst van gebruikte bedrijfsarchieven. Mieke Braamse, Sporen van een moeder. De binnen kant van een groot gezin (Mieke Braamse, 2021) 212 pag.; ISBN 978-90 9035126-1. Een boek over het leven van de schrijfster waarin ze teruggaat naar haar kindertijd op Zuid-Beveland. Een gezin van acht jongens en twee meisjes, waarin zij een van de oudsten is. Hoe de vader en moeder moeite hadden leiding te geven aan zo’n groot gezin. De kinderen kregen niet de liefde en aandacht die ze nodig hadden, waardoor het er binnen het gezin soms anders aan toe ging dan de buitenkant liet zien. Tevens geeft het boek een beeld over de snelheid waarmee onze samenleving is veranderd. Een varken of geit in een hok achter het huis kom je niet meer tegen noch de vrouw die lopend met een juk vis verkoopt. Roelof van Gelder, De koopman van Kanton. Jan Bekker Teerlink (1759-1832) (Amsterdam: Prometheus, 2022) 336 pag.; ill., ISBN 978-90-44648164. Biografie over de ondernemende Vlissingse koopman Jan Bekker Teerlink (1759-1832) die vier jaar lang in Kanton, de grootste havenstad van China, verbleef. Op de terugreis namen de Engelsen zijn schip vol thee, porselein en zijde in beslag (De Republiek was na de inval van Frankrijk in 1794 in oorlog met Engeland). Nog tweemaal voer Teerlink naar China en ook op die beide terugreizen werd zijn schip buitgemaakt en verloor hij schip en lading. Vjandelijke schepen bleken dus keer op keer bijna onoverwinnelijke hindernissen om China te bereiken en om heelhuids terug te varen. Roelof van Gelder vond in Londen Teerlinks eveneens in beslag genomen privéarchief terug, op grond waarvan hij diens avontuur lijke leven kon construeren. Ondanks zijn tegenslagen (en veel kiespijn) behield Teerlink een opgeruimd humeur. Dit is te lezen in zijn honderden brieven, die handelen over thee, liefde, commercie en wijn. Hij eindigde zijn veelbewogen leven als wijnboer in Frankrijk, waar hij tijdens een van zijn vele reizen in oorlogstijd beland was. P.C. van Voorst- Vader, De Vaderse Boerderijen. Een geschiedenis van veertig Zeeuwse boerderijen verzameld door twee broers en hun kinderen, met het het verhaal van de bewoning vanaf de negentiende eeuw tot nu (Enschede: Ips- kamp Printing Stichting Van Voorst Vader, 2022) 273 pag.; ill., foto’s, tab., krt. Dr. P.C. van Voorst Vader (1946-2017) uit Groningen hield zich tijdens verblijf op Walcheren bezig met dit onderzoek naar de Zeeuwse hofstedes van zijn familie en tekende de geschiedenis op van bewoning, Jan Kaljouw, Souburg, het Venetië van Walcheren 1944 t/m 1946 (Souburg: J. Kaljouw, 2022) 108 pag.; ill., foto’s, krt. Dit boekje bevat een bundeling verhalen over de inundatie van 1 Souburg die eerder Wfl verschenen in de Souburgsche Courant tussen 2019 en 2021. Hieraan zijn een tweetal hoofdstukken toegevoegd. De inundatie duurde van oktober 1944 tot en met februari 1946. Gedurende al die tijd verbleven veel families op zolderkamertjes. Transport vond plaats in kano’s en roeiboten door het water in de straten. De kleine hoofdstukjes draaien rond een viertal onderwerpen over: het geïnundeerde Souburg, West-Souburg in oorlogstijd, het djkgat bij Rammekens en de familie Kaljouw in oorlogstijd. Oostkapelle in 25 stukjes (Oostkapelle: Heemkundige Vereniging ‘Vrienden van Oöskappel’, 2022) 50 pag.; ill., foto’s. Afscheidsboekje van Heemkundige Vereniging ‘Vrienden van Oöskappel’, waarin talloze stukjes en artikeltjes zijn opgenomen over de geschiedenis van het dorp. Een groot deel daarvan is van de hand van Jan Zwemer en werden eerder gepubliceerd tussen 2008 en 2020 in de Middelburgse en Veerse Bode. Bevat tevens een deel van de wandeling door Oostkapelle dat in de jaren 1920 verscheen van Adrie Dekker. De bundel wordt afgesloten met een lijst van Oostkapelse bijnamen. Bijdragen gaan over bekende dorpsgenoten zoals stropers, maar ook de grote wereldgeschiedenis die tot in het dorp kwam, zoals de crisisjaren van de jaren dertig. eigendom, leven en werken. Na zijn dood werd dit werk door anderen voortgezet. In de negentiende eeuw werd door twee broers van dertig boerderijen op Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Walcheren materiaal verzameld. Het boek is zo opgezet dat eerst alle boerderijen, die onderzocht werden door W.L. Vader, aan bod komen. Deze worden onderverdeeld over de drie eilanden. Daarna volgt eenzelfde reeks van de hand van A. Vader. De samenstellers voorzagen het geheel van een uitgebreide inleiding, en zes addenda waarin onder meer gegevens over vererving en toegevoegde boerderijen zijn opgenomen. Set.öönniïïi

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 26