597 deliethy hem Ccitaplasmata uit de Species emol- lientes over de Breuk leggen, als mede een la vement zetten welke telkens herhaald werden. Op deze wyze hield men aan tot den 7den, zon der dat de Lyder eenige verlichtinge befpeurde. Door myne afweezenheid zag ik den Lyder niet voor den 6den Juny wanneer ik 's avonds laat in de Stad kwam. Na dat ik alles naauwkeurig onderzocht had, vond ik den Buik noch zeer zacht, en in geenen deele opgezet, echter klaagde de Lyder over heftige pynen in den zeivenvoor- naamlyk omtrent den Naveldeze pynen ftrek- ten zich uit tot in de Breuk, en lieten zich beur- Pp 3 te- ook van die der Veezelen van den Liesch-ring, waar door dan de inbrenging van de Breuk gemakkeiyker word. Edoch hier omtrent heb ik op te merken, dat zoo men dit wil beproeven men zulks niet dan in 't be gin moet doen; wyl men anderzins door het verzwak ken van den Lyder gevaar loopt, dat de in de Breuk zak gehoudenc dcelen fchielykertot verderving zullen overgaan. Even eens is het gelegen met het aanwenden van koud water op de Breuken, 't welk door verfcheiden aangeraaden wordwantniet tegenttaande men veele voorbeelden by de Schryveren aangeteekend vindt, in welken zulks gelukt zy, heeft men wederom ande ren, alwaar de Lyders het droevige flachtofier eener zoo vermeetele handelwyze geweest zynby aldien men evenwel het aanwenden van koud water wil beproe ven, ik raade hetzelve nooit anders in 't werk te (lel len als onmiddelyk na de formeering van een Breuk, en wel meteen bepaalden vast voorneemen, om, wanneer na deszelfs aanwending de inbrenging der Breuk niet gelukt, onmiddelyk tot de Breukfnede over te gaan, om dat dikwerf, door de daadelvke koude, eer fel - lyke op e'e'n pakking der vochten gefchied. w. de gehoudene deelën in de Breukzak icb-h Iter ving vervallen.

Archief | 1769 | | pagina 661