599 Den 7den 's morgens den Lyder bezoekende, vond ik hem inbovengemeldenilaatna alles ry- pelyk overwoogen te hebbenHelde ik hem de Breukfnede voor als het eenigfte middel om hem te reddenhoe ongaarn ooken 't geen men he laas niet dan te veel ondervindten waar door vele Lyders weggerukt worden, die misfchien anders noch in net land der levenden en als 'c ware uit de kaken des doods zouden gered zyn, gaf hy daar aan zyne toeflemmingen ik verricht te, 's Morgens ten elf uren, de Breukfnede in 't byzyn van mynen Broeder j. c. gram, des Ly ders gewoonen Geneesheer, en verfcheiden an dere Genees- en Heelkundigen. Na dat ik de Breukzak op de getvoone wyze geopend, en den ring der Buik-fpieren met de Herniotomus van den Heer le dran verwyderd hadvertoonde het omentum zich verflorven weshalven ik het verflorvene gedeelte aanflonds; wegnam ,fpreidende het overige noch gezond ge deelte boven de wonde over de gemeene be- kleedzelen van den Buik uit; hier door ver- fchafte ik my een genoegzaam e ruimte om den waaren llaat van den darm te ontdekken. Ik vond denzelven in een allerhoogflen trap van ontflee- king, en aan deszelfs voorfle gedeelte een ver- Horven korst ter grootte van een duit. Ik Hond nu een weinig verlegenen in twyffel hoe my in deze omflandigheid te gedragen; want dacht ik by my zeiven brenge ik den darm binnen, dan heb ik te vreezen, dat, na de affcheiding van de verflorven korst, dedrekHoffenin de holligheid van den Buik zich zullen ontlasten enkar ik hem buiten, dan Helle ik den Lyder onvermy- delyk bloot aan het ongemak van een anus arti- ficialif, Hoe geer ik dit alles wikte en weegdè, Pp 4 ik

Archief | 1769 | | pagina 663