6I5 voorkwam deze verftropping te vinden daar ech ter de clysmata zonder de geringfte tegenftand te ontmoeten waren ingefpooten; dan ik vond niets, integendeel de gemelde verftropping weggefnee- den zynde liep de drekftoffe uit den darmzynde noch geverwd door de koleur van de melk. Jam mer is het, dat ik niet een gedeelte van den ver- ftropten darm met het net en deszelfs vasthegting aan het buikvlies uit het ligchaam heb kunnen neemen om hier van een afteekening te geven maar hier in werd ik door de vrienden van den overledenendie 'er tegenwoordig waren ver hinderd. Deze waarneeming, fchoon zeldzaam, is ech ter de eenigfte niet in zyn foort. Men vind meer voorbeelden van verftroppingen van den darm door het net. De Heer de la Peyronie en anderen hebben dit reeds waargenomen. Ja ik herinnere my ook, in 't jaar 1759 in't Gasthuis der barmhertigheid te Parys, debreukfneedeby- gewoond te hebben waarin de Heer louis die dezelve verrigtede, ook een diergelyken ftrop van het net rondom den uitgezakten darm ont dekte; hy haalde den darm met het net door den verwyderden ring der buikfpieren uit en vond den ftrop, die het net om den'darm maakte, ge heel hard en als byna kraakbeenigzo dat toen hy denzelven met een fchaar doorfneed, de kra king door alle de omftanders gehoord werdj de ontfteeking der darmen was boven de ver ftropping reeds zo groot, dat de Lyder eenige uuren na de operatie ftierf. In ons geval was de zaamgroeing van het net aan het buikvlies, zo als wy na de dood vonden, de oorzaak waarom men deze verftropping niet jkonde ojitdelUseB; en ik te vergeefs getragc heb- Q q 4 be

Archief | 1769 | | pagina 679