(636) ZIEKTEN. De Koortfen zyn deze maand niet zo inflam- matoir geweest; maar waren by zommige Ly- deren verzeld metongeregeltheden van de Maag, Darmen, zwaare Hoofdpynen en hadden meest geneigtheid tot remitteren. De vogtigeen te gelyk warme lucht (voor al de laaste gelleltheid) gelyk wy in het begin van de maand ondervonden hebbenfcheen hier van de oorzaak. Uit dusdanige gefteldheid des luchts, nemen de zo genaamde Galziektenin onze laageen aan de zee gelegen gewesten haar oorfprongwaar van wy thans vroeger dan in vorige jaren by weinige Lyderen blyken hebben. Dewelke, jia de eerfle wegen gezuiverd zynde niet j Het Sal mirabile Glauberi heb ik in deeze gevallen met zeer goede uitwerking gebruikt, dat ik zeer aan- pryzealfchoon ik niet ontkennedat het zelve veel on dienst kan toebrengenzo aan Ziekenals aan Genees- lieeren, wanneer het door d'Apotheekaars niet in be- hoorelyke zuiverheid geleevert wordzo zyn dezel^ ve echter eenigzints vry te fpreeken door dien 'er niet een eenig dispenfatorium ofte pharmacopoea is (voor zoo verre my bekendj) waarin de juiste en egte prarparatie van dit zout klaar en duidelyk bcfchrceven llaat: waar by komt, dat men het zelve gewoonelyk Uit het refiduum van den Spir. Sal. Glaub. vervaardige, en vermits deeze zo zeer, en in zo grooten hoeveel heid in de Apotheekenen de Praétyk niet te pas komt, als wel tegenswoordig het fal mirabiled' Apotheekaars dierhalven niet wee.tende, hoe het per fe kunne gemaakt Werdenzig dus genoodzaakt vindenom hunne prp- vifie van de Drogisten te neemenen door deeze zo hier in, als in andere chimicalia gelyk genoeg be kent is, droevig bedrogen werden; en, zo niet dik werf

Archief | 1769 | | pagina 702