C<538 ZIEKTEN. Veele onder de Landlieden wierden aangetast, door deze en geene ontftekende Ziektenament- lyk Colyken Ribbenvlies-Ontftekingen enz. Deezealfchoon niet algemeen in zwang gaande Ziekten, ontllaan meest, voor al, zo wy des zomers veel ongeftadig weeder hebben daar en boven halen veele der Arbeidslieden hun deze onheilen op den halsdoor het drinken van koud wateralsze warm zynook dikwils zeer heet zynde in koele of vogtige plaatfen zig te fla- pen leggen. Deeze maand hebben wy echter heel weinig Zieken gehad, daar onze Godshui zen getuigenis van zouden kunnen geven. JULY aluin ligt vloei jen, kooken, Ithuimen en ten minsten de helft verlooren hebbende,ineene witte drooge ftof- fe overgaangeheel en al in warm water zig oplosfen zonder eenig zinkzel; en eindelyk in gedistilleert wa ter opgelost, de vermenginge met een allerzuiverst Loogzout ondergaan, zonderde minfte verdonkering van zyne helderheid. Dog dit laatfte vind men weinig en kan menverfchoonenin de Medicyne, als de mellt- agtige troebelheid niet groot isin welk geval dezelve alleen toe te fchryven is aan d'onzuiverheid van het ter prasparatie aangewende zee-zout. Dog, zo deprac- cipitatie zwaar isdan kan het geen [al mirab. genaamt werden, en is doorgaansmaar het Jal Ebshamenfe het welke in zo verre van het eerlte verfchilt, dat, daar het mirabile famengeftelt is van het vitrioolzuur en na- turelvke Loogzouthet [al Ebshamenfe wel ook uit vi trioolzuur beltast, dog het welke niet met Loogzout, maar met eene kalkaardge (toffe vereenigc is, dewelke dierhalvep door het Loogzout daaruit geworpen word, en daar de zogenaamde Magnesia alba geeft.

Archief | 1769 | | pagina 704