644 ZIEKTEN. Zinking-koortfen, (febres Catharrales) en ver koudheden voor aan in de maand zeer algemeen waar aan kinderenzo wel als bejaarde menfchen onderhevig. Verzagtende en Zweetdryvende middelen enz. wierden met een gewenfte uitwer king by velen gebruikt daar anderen doorSpaan- fche vliegplaafters alleenlyk herfteld wierden. De gefteldheid des weders is omtrent dezelfde met die van de vorige maanddus dezelfde Ziek ten waar van gewag gemaakt isAls daagfche anderendaagfche en dubbele anderendaagfche koortfen enz. die meest uit eene verdorvene ftof- fe in de eerfte wegen haar oorfprong namen. De tong zeer befiagende mond met een taay ilym bezet, ook zomwylen heel droog; zommi- ge hadde rheumatike pynen verloren eetlust, en waren doorgaans hardyvig, met den aanval van de koorts yeeltyds benauwd, waar op dik- wils brakingen volgdenik heb lyderen gehad die dus eenige wprmen quyt raakten, gelyk ook met den afgang; hier kwam by onverdragelyke hoofdpyn, die ik met gevolg van een Raaskoorts 'phrenitisheb waargenomen. By eenigedie anderendaagfche koortfen had den ontftonden na vier of vyfparoxysmiom de neuslippenen mondkleine zweertjesde koorts verdween zomwylen hier op, by zeer ve len in tegendeel bleven die aanhoudenDit tee lten fchync derhalven in de herfst-koortfen zeer on zeker te zyn. Het water (urina) dat zulke Ly- ders maakten had een rood couleur. De Recidiva waren veeltyds zeer quaadaardig, enmoeyelyk te genezen. Hieronder eenige derdendaagfchs koortfen. QC.

Archief | 1769 | | pagina 710