(VI) Zeeland, reeds voor lang door eene uitgebreide fyst van Staatkundige Heldhaftige en Geletterde inboorlingen ontheven van den blaam haar aangewre ven als of 'er de Zan~ godinnen balling warenver- rykte zelfs de gedenkfehriften dier a at [chappy e 2 en gelyk haare inwoonders zich altyd ondeefchtiden m uitgemunt hebben, wanneer maar iet tin gem ee nen nutte konde worden toegebrachtzoo vinden 2y Het is uit dit beginfel dat men federt eenen ge- ruimen tyd door geheel Europa alle de Vorjlen alt om Jlryd zich heeft zien toeleggen om in hunne Staa ten zoodanige Genootfcbappen op te rechten aan te kweeken en te bemoedigen waar door allerleye kunsten en wetenfchappen tot eenen meerderen trap van volmaaktheid mochten geraken. Deze Republycq was al van ouds de wieg en ba kermat der fchranderfle vernuftende toevlucht en fchuitplaats van zulken, die elders min gunJïig be jegend werdenen geen land misfchien leverde naar deszelfs uitgejirektheid meer Geleerden uit. Dan hoevjel het daar in niet mangelde aan Hoo ge Schooien waar op de vermaard/Ie mannen in alle takken der geleerdheid door hun gefchikt onder wys aan de leergierige jeugd uitmunttenontbra ken ''er echter zoodanige Genootfcbappenwaar in Zulkendie op de Hooge Schooien het onderwys ge noten haddenof hunne verkregene kundigheden kon den vermeerderenof dezelve in de onderfcheidene betrekkingen waar in de Voorzienigheid hen fe dert plaatfte doen uitblinken en de vermogens van Zulken welken die onderwyzingen niet genoten had den uitgelokt en ten gemcenen nutte aangelegd wor den. Dit zag Haarlemwas ftraks op middelen bedacht om dit gebrek te vervullenen ziet zyne pogingen be toond in de gelukkige gevolgen.

Archief | 1769 | | pagina 8