VAN EENIGE OUDE PENNINGEN. "427 dezen voorraad kan men nieuwe voor deden trekken, zoo om verfcheidene naamen der Magiftraaten of Overheden, die op de Penningen van de Griekfche Vorften zeer ongemeen zyn, optehel- derenals om eenige nadere ontdekkin gen nopens de taal der Phanïcierswel ke noch aan zoo veele duisterheden on derhevig iste doen en aan 't licht te brengen. Alexander is de eerfte van alle Konin gen, den willen toeleggen op de aloude Penningkunde, eenige ophelderinge te geven van het noch dikwerf te herhaalen woord Pronkpenningenmerke ik kort- lyk aan, dat wy dezelven, naar 'tFransch, Me daillons noemenwelk woord oorfprongelyk is van het Italiaanfche Medaglioni. Zy zyn gedenkftukkcn by de Grieken op de grootte en zwaarte gellagen van wel viermaal en fomtyds noch meerder, dan de gewoonlyke munten. De goudenedie zoo zeld zaam zyndat men maar twaalf of ten hoogften vyftien verfchillende in alle penningkasfen van ge heel Europa famen gerekend zal aantreffen, hebben doorgaans het gewigt van een once van de onge- mengdfte fpecie, die bekend is. De zilverendie de volm.aakfte opvolginge der Griekfche Koningen opleveren, wegen doorgaans een halve once van het allerbeste zilver. In myn kabinet zyn meer dan duizend Griekfche zilveren Pronkpenningen. De koperen Pronkpenningen komen onder de Ko- ninglyke weinig in aanmerkinge, en zyn genoeg zaam alle, behalven die van Egypten, gewoone munten Over de Romeinfche Pronkpenningen zal in 't vervolg gelegenheid zyn te inreken.

Archief | 1775 | | pagina 461