Kar el de IX. (y) Koning van Frankrijk was de eerfte, die in 'tjaar 1563. last gaf bij willekeurdat het Nieuwe jaar «ven als in andere landen met den eer- flen Januarij 1564 zoude aanvangen; 't geen door 's Konings Raad en kamer van Reekeninge terftond is opgevolgd, doch door 't Parlement('tgeen daar in geen behaagen vond,) eerst met het jaar 1567 is aangenoomen. 39. Twaalf jaaren laater gaf Phi- lippus de II. (z) Koning van Span jen, bij 598 A. 'S GRAVEZANDE OVER DEN (y) karei de ix. Oudheden en Gedichten •van Delfland, in 8. bi. 467. Verklaaring van eenige duisterheid by de Keure van Zeeland, van Oogst maand 1495. na bi. 80 Aant. van Mr. Corn. Verjluis op de Coftume van Middelburg in 4. 1771. bl. 222. Voorr. van Jvan de Water en B. Huydecoper bl. 320. iz) philippus de li. In 't Plakaat van den 16. Junij 1575. te vinden in 't Groot Plakaatb. I. D. ■bl. 455. lpreekt de Koning dus: "Alzoo men bij Experientie bevonden heeft, dat 'er veele in- convenienten gebeurd zijn, door de verandering 9, en diverfiteit van den Datum desjaars, zedert den dag van de, Geboorte onzes Heeren J. C tot der refurrcttie of Paascbdagmitsdien, dat men in eenige quartieren den datum van 't vernieuwen des jaars van Januarij daar na volgende, (het welk de Stijl is, die men gemeenlijk gebruikt,) anderen beginnende het zelve op Paaschavond9 ('t welk fommigen zeggen: den Stijl van den Hove) ende anderen anderfins, naar de diverfiteit van de Bisdommen; Gelijk ook fommigen daar bij

Archief | 1775 | | pagina 636