MEDELYDENHEID DER DEELEN. 223 Na de hoofdwonden komen 'er ver zweringen in de lever welke fomtyds door galbrakingen voorafgegaan wor den dit zoude men ook kunnen verkla ren uit de gemeenfchap van het dolen de met het tusfchenribbige paarwaar uit de levervlegtwelke zig in dit inge wand verfpreidt (1), geformeerd wordt. Na Cl) Doch B.ERTRANDI heeft hier over een geheel ander ftelfel uitgedagt, 'twelk voornamelyk hier op uitkomtdat door de wanorde, in de hersfenen na een hoofdwonde veroorzaakt, 'er eene meerdere hoeveelheid bloed inde faap-CWwsrveli/eensJlagadeien gevoerd wordt, en dat dus de aderen en boezem hollen der hersfenen veel meer bloed ontfangen als van te voren; waardoor de bovenfte kolader als dan meerder bloed in het regter oor van 't hart ontlast als de benedenfte kolader: Door deze hoe veelheid en fnelheid, waarmede het uit de bo venfte holader ontlastwordt 'er tegenftand gebo den aan het bloeddat door de onderfte holader opwaards naar het hart gedreven wordten ddor dezen weêrftand wordt dus 't bloed in de onderfte holader opgehoopten by gevolg ook in de lever aderen en deze ophooping geeft gelegenheid tot ontfteking en verzwering in de lever. Zie Me- moire fur les abfees du foye a Voccafon des playes de tete te vinden in de Memoires de Academie Royale de Chirurgie Tom. III. Maar pouteau is van een geheel ander gevoelenhy fteltdat de wanorde in de hersfenen na een hoofdwonde in tegendeel belet, dat 'er zo veel bloed niet door de ilaap- en wervelbeensflagaderen naar de hersfenen kan ge- gevoerd worden, door dit beletfel wordt de ftam van de groote ilagaderen by gevolg ook alle de

Archief | 1776 | | pagina 297