MEDELY DEN HEID DER DEELEN. 253 welke door wormen kunnen voortge- bragt worden, en die insgelyks door de zog wederom naar de borden te rug keerde. Zo heeft van doeveren een kind van twaalf ja ren oud behandeld, 't welk na eenige ftuipen en een geringen trap van vallende ziekte door een allendaagfche koorts aangetast wierdt. Zie het meer gemelde werk van ros en van rosenstein, bladz. 443. Men vindt nog een waarneeming van een derdendaagfche koorts door wormen veroor zaaktmedegedeeld door n. andry, in zyn reeds gemelde werk pag. 89. Myn geagte kunst broeder de Heer bei l on, Chirurgien Major in dienst van dezen Staat, heeft my het geval mede gedeeld van een Soldaat, welke door koorts met benauwde ademhaling, hoest, een onverandprly- ke (tekende pyn in de zydezware hoofdpyn en een volle en fterke pols aangetast wierdt; hy wendde de hulpmiddelen tegen de ontfteking wel is waar met vrugt aan maar wanneer alles fcheen overwonnen te zyn, openbaarden zig dezelfde toe vallen weder op nieuw, met even zo veel hevig heid; dit hield wel drie maanden by herhalingen aan: eindelyk verdrietig over zync vrugtelooze pogingen, viel hem in de gedagten, of de wor men niet wel eenen diergelyken rol zouden kunnen fpelen. De eenigfte teekenenwelke hem in dit gevoelen verfterktenwaren eene opzetting in het bovcnbuiksrykongeftadige honger en een gevoel van ledigheid omtrent de maag. Zyn E. beproefde de wormverdryvende middelen en 'er ontlaste zig eene groote hoeveelheid langronde wormen, met maden en ilym verzeld, waarop alle de toe vallen verdweenén. Zie daar een foort van ont fteking-koorts door wormen.n. andry in zyn meergemelde werk pag. 87. maakt ook gewag van een iyder, welke door de ontlasting van een worm

Archief | 1776 | | pagina 327