424 d. meese verbetering ring van dezelve {trekkende. Alles van ter zyden te zien. A, ne uitvindinge nader zou bewezen hebben. Mid- lerwyl werdt die kundige man ons door den dood ontrukt, waarom het ZeeuwschGenootfchap goed- vondt, ditftuk zoo te laten drukken, als het door den Schryver eerst is toegezondendoch met by- voegingê der aanmerkingen van den Heer de frey- tag, die hier woordelyk volgen: Ingevolge van 't befluit onlangs genomen, en waar by in myne handen gefteld werden de befchryvingen en afcee- keningen tot verbeteringe der algemeenc Hey-ma- chine, door den Deere Meeze aan 't Zeeuwsen Ge- nootl'chap toegezonden, ten einde ik dezelve zou de onderzoeken en deswegens eenig bericht inle veren, heb ik de eer, ter voldoeninge aan dat ver zoek, de volgende aanmerkingen aan 't Genoot schap aantebieden. Een iegclyk, wicn het gebruik van een Hcy-tuig Hjekend iszal my gaarne tocltaan dat deszelfs grootfte volmaaktheid in het volgende legtopgeflo- ten: als, dat het is handelbaar en gemakkelyk te yerplaatfen, dat het weinig ontzettinge, en dus ook weinig reparatie is onderworpen, en dat met weinig volk, in korten tyd, de meeste kracht kan Worden geoeflend. Ik heb derhalven gedacht in dit onderzoek ren pyinóipale, de volgende zaken te moeten in net OOg houden als 1. De zamenftellingen dezer Hey-tuigen op zich zelfs befchouwd. z, Pc wryvinge van derzelver deelen op hunne halzen of rappenen de kracht tot de vereischte beweging benoodigd. 3. En laatftelykden tvdwelke tot het oefe nen van eene bepaalde krachtop eene paalzou- 4q moeten worden hefteed. Alles met opzicht tot

Archief | 1776 | | pagina 500