42Ó D. MEESE VERBETERING prw/ingeflagen wordt, zynde van boven door een dwars/luk, als by g. gekoppeld, aan hefteed wordende, zyn in reden als de Quadraat wortels der afgeloopene wegen en genoegzaam is aangetoond, dat een lighaam vryëlyk nederval- lcnde, in e'éne feconde doorloopt eenc lengte van ruim 15 rhynlandfche voeten, zoo zal de tydtoteen val van 7 voeten zyn je fecondein welken tyd de arm dan ook de voorgemelde 12 voeten, metee- ne verfneliende beweginge, moet naar boven vlie gen, hebbende als dan (de weerftand der lucht, en tegenwigt van den arm en trekroep byzonder ge field) op het laatst eene Inclheid om met een een parige bewegingin denzelfden tyd, tweemaal die lengtedat is 24 voeten ofte ruim 35 voeten in eene feconde afteloopen ;het welke wel ais een on- gemeene vlugt kan worden aangemerkt, en die ecnter,terltondnaden val des bloks, in eenoogen- blik moet worden gefluit, zal het Quadrant met z) nen arm niet geheel of ten deele om zynen as blyven voort uinrelenen daar door een gerui- men tyd tot het herflellen en doorhaalen van de trekreep verloren worden. Al het welke ik (on der verbeteringe) denke zeer bezwaarlyk, zoo niet onmogelyk te zynen dit al mogelyk zyn- de, zoo moet zuiks noodwendig ecnen verbaasden fchok telkens veroorzaken, waar door het Hey- geftel, byaldien het zelve niet ongemeen zwaar en Hevig is, eene geduurige ontzettinge en repa ratie zal zyn onderworpen. Men zal mogelyk denken, dat deze beweginge niet zoo fnel zal zyn als hier voren wordt opgegeven, uit hoofde van den weertland van de lugttegenwigt van de trekreep, als andere beletfels, welke op dit quadrant en arm, zullen werken, het gene ik ook gaarne toeilaa. Doch het is te gelyk zeker, dat, zal de blok met zyng yolle klacht nedervai-

Archief | 1776 | | pagina 502