43^ d. meese verbetering. toond wordt, wederzyds heen gaat en rond draait. Wy- den. De handboomen zynde 6 voet, zullen derzclver eindeneenen omtrek maken van circa 38 voeten ,dit met de helft vermeerderd, geeft ruim56 voet of 4! roeden voor den wegwelke tot ieder val moet wor den befteed. Dus byaldienvolgens het gevoelen van den Heer belidor, een man in diergelyk werk, niet meer dan 600 roeden in een uur kan afleggenen dat men voor het losfen van den blok en rusten der arbeiders, zoo veel tyd als tot liet ligten noodig heeft, zoo zullen de iflagenwelke met deze Hey in een uur gedaan kunnen worden, zyn 600, gedivideerd door 9, komt circa 67 Ha gen: daar integendeel met de ordinaire Hcy, (het verplaatfen en andere beletfels, in beide geval len uitgezonderd,) met rusten en tusfehenpo- zen de bepaalde 600 fiagen in een uur kon- ncn gegeven worden. Dus 9 maal zoo veel tyd met dit Hey-tuig daar toe zoude moeten worden befteed. Dewy! nu de meerdere of mindere kosten, niet alleen voortvloeijen uit het meerder of minder getal der arbeiders, welke tot eenig werk worden ge bezigd, maar ook uit den tyd, dien dezelven daar aan arbeidenzoo zal het waare voordeel dan ook hier zyn in evenredigheid als het getal der arbei ders, gemultipliceerd met de tyden, die dezelve werken: dus in het gemeenc Hey-tuig 35 man ge multipliceerd met 1 uur tyd, maakt 35. In het verbeterde Hey-tuig Plaat I20 mangemultipli ceerd met if uur tyd, komt 2óf-, en in het Hey- tuig, volgens Plaat II, 5 man,gemultipliceerd met 9 uuren tyd, geeft 45. Zoo dat, byaldien aan ie der man wordt betaald eenftuiver per uur, het in- heyen van een paalmet het algemeene Hey-tuig zoude kosten 35 ftuivers, met dat volgens Plaat I.

Archief | 1776 | | pagina 506