566 A. 'SGRAVEZANDE OVER DE dat deeze twee Planeeten nooit anders koü- nen worden gezien, dan bij gelegenheid eerer Zon of Maan Eclips. En welligt, verfchift dat verteijel van de Stang de aanleiding, dat in 't Oosten, voor al in China, bij eene Zons of Maans verduisteringop Trommels en Ketels wordt gefiagen om den Draak ia den He mel, dien zij waanen vijand van Zon en Maan te zijn, te verjaagtn. Die nu niet geheel vreemd is in deeze wetenfehappenzal ligte- lgk het misverjland der Malabaaren in deezen bevatten zoo als ook de Heer Bommein zijn antwoord aan den overzender cier berich ten duidelijk heeft opgegeeven dat deeze van hun zoogenaamde twee P lane eten ragoe en kedoe die zich in de Eclipfen Rood en Zwart vertoonenniet anders zijn dan de verfcbijnfelsdie voor ons oog, door de Eclip fen zelve veroorzaakt worden. Want in de Maan EcUpsvertoont de Maan zich Ros of Rood, wanneer zij zich in de fchaduwe van den Aardkloot bevindt; Lin in de Zon Eclips vertoont zich de Zon aan ons, zoo ver de taaning gaatals met eenezwarte vlak bezet dewijl zij voor ons oog, in dat opzig; ooor de Maan wordt bedekc, en de niet verlichtte zijde der Maanewelke naa ons is gekeerd, zich zwart vertoont. Nu vallen de Eclipfen akoos, daar de Maan in haare loopba n den Zonneweg of Ecliptica fni.dr, welke plaatfen der Jnijdingen men knoop en noemt, 't zij klim mende of daalende knoopwelke uit de Sterre- kunde der Arabieren draakenhoofoenDRAA- kenstaart plegen genoemd te worden. Ook Veranderen deeze knoopen hunnen ftand, doch niet

Archief | 1778 | | pagina 644