OVER DE VALLENDE ZIEKTE. 59É Ziet hier het geval. Zeker Zoontje van een Koopman alhier, oud omtrent twaalf jaarentamelyk kloek en robust van geitelzeer open van verftand ende eene zeer geregelde levenswys belee- vende, werd zonder eenige voorgaande bekende oorzaak overvallen met zwaare ftuiptrekkingenwerd daar voor eenige kee- minge aangaande dit geheim te melden, dewelke my anno 1743 is voorgekoomen. Zeker voornaam Zweedsch Heer bier door reizende ende om eenige onpasfelykheid zich alhier eenige dagen ophouden de, communiceerde my als eene onfeilbaare ende onichadelyke remedie tegens de puisten ofce vie- rigbeid des aangeziehts het volgende. Neemt Sacchari Saturni een dragma, Spiritus Ni- tri eene once, mengt dit ende geeft den lyder daar af driemaal daags tien droppels met een glas ger- ften drank. Ik maakte wel haast op zyne aanraa- dinge gebruik van dit middel; maar na agt of tien dagende vuurigheid alle verdweenen zynde, ver viel de lyder in zoo een hevig colka pictouum, dat ik hem niet buiten gevaar oordeelde; edoch genezen zynde van deze laatlïe ziekte, ende niet meer tot het lootmiddel dervende overgaan, is echter da lyder tot heden van beide de ziekten voikoomen bevryd geweest. Ende alzo deze remedie weinig ofte niet van bet aangehaalde Wurtenbergsch geheim tegens de vallende ziekte verfcheelt, hebbe geoor deeld niet ondienstig tezyn, deze waarnceminge alhier by te voegen, op dat een ieder zyne voor- zorgc kanneemendochgeloove dat misfehien het geftadig purgeeren, dat by het Wurtenbergsch ge heim verzogt word, dusdaanige toevallen zoude konnen afweeren.

Archief | 1778 | | pagina 669