del van beflaan der vermogende Lie den en Rykbemiddelde Renteniers zym K 2 de^ HET ONDERHOUD DER ARMEN. I47 dig hebben. Nooit dog heeft het Godlyk bevel zich zoo ver uitgeftrekt, dat de arme van den ar beid ontflaagen moest wordendat hy ten kos te van den rytcen en werkzaamen een gemakkelyk leeven moest leiden, of zoo rykelyk bedeeld wor den, dat hy te meermalen zyn tafel kan voor zien van begeerlyke fpyzen.Nimmer hebben de vermoogenden zulk een eenzy dig bevel ontvan gen, het welk tegen de wyze en goede oogmer ken der Voorzienigheid, welke wy zoo even voor- ileiden, niet alleen ftryden zou, maar regelrecht aanloopen tegen het algemeen en onherroepeiyk bevel, dat elk lid der menfehelyke maatfehappy in het Paradys reeds gegeeven is, in het zweet uwe: aanfehyns zult gy uw brood eeten. De weegen langs welke da armen in hunnen nood onderfteuning wordt toegefchikt, zyn zeer onderfcheiden. De eerste natuurlyke en algemee- ne is, dat elk naar zyn inkomften, ftaat en noo- dige verteeringzelfs geeft aan zyn behoeftigen naasten het geen hy misfen kan en misfen wil het zy dat het deze in zyne wooning wordt be zorgd, of dat by het zelf komt ophaalen. Zulk eene uitdeeling ftaat zeker iedereen vry die meester is van zyne eige bezittingen, in zoover re dezelve tegen eenige algemeene goede inrigtin- gen niet aanloopt. Veelen zyn 'er, welken zich daarom van de openbaare toelaagen tot onderhoud der armen onttrekken, om eene vrye befchikking te houden omtrend hunne penningen aan de zuU ken, die zy het meest kennen, en het best gun nen;—— zy meenen, gelvk het den menfeh veelal eigen is, dat niemand zulks beter dan hun zeiven. is betrouwd, en dat dik werf de algemeene aaimoes- fea zeer onnoodig, en aau geheel onwaardigere

Archief | 1780 | | pagina 177