£00 kan ook het tweede middel, 't welk, om aan 't oogmerk der vraage K 3 te HET ONDERHOUD DER ARMEN. 149 daad voedzel geeven, en de onzen of wnare be- hoeftigen het deel ontvreemden het welk hun toebehoorde.Schoon 'er nu altoos onverwagte gevallen zullen zyn, waarin wy tot eene afzon- derlyke en fpoedige hulp en mcdedeeling eene aan leiding krygen. die wy niet kunnen van de hand wyzen; en fchoon het hard zou zyn alleen op openbaare bedeelingen alles te laten aankoomen vooral wanneer eerlyke luiden van een goede af komst voor een tyd uit zwaare omftandigheden. moeten gered worden, zonder dat zy met gerin- gen op een leest worden gefchoeid; zouden wy egter het niemand durven aanraaden geheel en al leen de uiideeler van zyne eige aalmoesfen te zyn in een geregelden burgerftanddaar openbaare fchik- kingen ter bedecling gemaakt zyn, en de ingeza melde penningen op eene eerlyke wyzefchoon al niet zonder gebreeken worden beitierd. Deze bedeeling zou geheel onnoodig zyn wanneer elk verkoos zulk een voet te houdenmaar het gevolg zou wezen, dat zommigen die de beste gelegenheid hadden, om zich bekend te doen wor den, en het medelyden van veelen gaande temaa- ken, drie en vier dubbeld zouden onderfteund worden, terwyl anderen weinig of niets zouden erlangen, hoedanig eene ongelykheid en ongere geldheid by de bedeiaary doorgaans plaats vindt hoeveel te meer by zulken, die inderdaad en van byzonderc perfoonen, en van de algemeene arm bezorgers gewoone onderhanden weeklyks ont vangen. De andere weg, langs welken de giften der Ry- ken en middelmaadgen in handen der armen wor den overgebragt, is dan door middel van zulke per foonendie of een kerkeiyic of een burgerlyk lig- haam

Archief | 1780 | | pagina 179