de kragten en vermogens van Lig- haam en Geest; ten tweede, Naarftig- heid 154 H- VAN CHAKANTE OVER ten eeten. Daar men dus, voorai na het verbod van het Huwelyk aan de Geestelyken, de meesren hunner voor den ftaat geheel onnut maakte, wier- den 'er by duizenden aan de maatfchappy door on- noodige aalmoeslen onttrokken, nu het langergee- ne fchande was, maar veel eer als een zeker voor legt wierd aangemerkt van de giften en gaven van anderen werkeloos te leeven, en zelfs tot de Or de der bedelaars te behooren. Dit heeft een doodelyken invloed gehadvooral in zulke Landen, daar het Climaat den arbeider overvloedig zweet uitperftede bygeloovigheid de overhand haden de laatdunkendheid zig met traagheid paarde: in zoo verre, dat veeleveranderingbaarende eeuwen, en eene doorbreekende verlichting dit euvel als nog niet hebbben kunnen herftellen. Onder alle verbeteringen die de Hervorming heeft aangebragr, is zeker ook deze te tellen, dat dc dwaasheid van dit gevaarlyk misbruik ontdekt, en merkelyk ber- fteld is in die Landen, die dezelve hebben aange- noomen, fchoon men teftens voor den Armen de noodige zorg heeft gedraagen. Wyl de Hervor mers de Christelyke kerk, zoo veel moogelyk, in haar eerfte eenvoudigheid zogten te herftellen; en 'er daarenbooven dezelfde ongelegenheid in den be ginne, als by de grondvesting van het Christendom plaats greep, heeft men ook de aalmoesfen geduu- rende de Godsdienftige byeenkomften meestal moeten inzamelen, en de uitdeeling van dezelve aan menfeben, die de gemeinte met onderlinge o- vereenftemming daar toe verkoos, of die dit vry- willig op zich namen, aanbevolen. Wanneer ge- heele Staaten en Ryken zich van den Roomfchen Stoel afzonderdenwierdt het ambt van Diakonen, ook in Nederland bevestigd; en fchoon de Kioos-

Archief | 1780 | | pagina 184