HET ONDERHOUD DER ARMEN.. 199* woon was hem toe te reiken, ten zy hy zich naar zeekere regelen fchikke? Wy zyn zoo fterk voor de vryheid, als iemand, maar weeten ook, dat zoo dra dezelve in 't geheel geen banden kent, dit edel voorredttt'ontaart, vooral by zul- ken, die 'er geen regt gebruik van weeten te maa- kenen naadeelig wordt voor het gemeene welzyn. Wanneer ik voltirekt alleen waszou ik in zoo verre met het myne mogen doenhet geen ik wilde, als ik my daar door in 't toekomende met benadeelde, maar zoo dra ik my in gemeenfebap met anderen bevinde, worde ik bepaald, en ik mag niet anders over het myne belchikken, dan o- vereenkomftig met de oogmerken der Goddelyke Voorzienigheid. Worde ik dan door wyze wet ten verhinderd, om aan de beweeging myner harts- togten, die dikwyls niet zeer redelylc zyn, den vrven loop te geeven of bewaard voqr veele bedric- geryen en plunderingen van luye, onwaardige ar men, en bedelaars, ik hebbe alle rbdenen, om my daar aan bly moedig te onderwerpen. En heeft ie mand omtrend het zyne al eön grooter recht en vryheid, het is gantsch anders geleegen met zul- kendie het geld van anderen onder zich hebben om het te bewaaren en te verdeelenhet welk al toos met de uiterfte naauwkeurigheid dient te ge- fchieden overeenkomftig met de oogmerkenwaar meedehet overgegeeven is, ofvooronderfteldmoet worden overgegeeven te zyn. Zoo min als een Vader te berispen is, welke de neigingen en gan gen van zyn kind zoo vry, als hy gebooren is, naar zyn beste weeten beftiert, zoo min zyn zul ke Burger- of Armen-Vaders te veroordeelen, wel ke eene meenigte die in gevorderde jaaren dikwerf nog kinderlyke begrippen heeft, in zoo verre dat ze'eeten willen en niet arbeiden; wanneer zydee- ze volgens Goddelyke enMenlchelyke wetten poo- gen te beftieren, en willig onwillig te verpligten, om hunne kinderen in deeerfte begin fel en der wee- teafghappen te laaten onderrigtennuttige band wer- N 4 kca

Archief | 1780 | | pagina 229