B Y L A A G E N. 381 iverd, dan was voorzeker alle hoop van behou denis verboren. Üp het vierde voorftel antwoord deze fchry- ver een fchip te verkiezen daar de meefte gezon de manfchappen na de bezittingen van de Com pagnie konnen overgevoerd worden, hier toe, zegt zyn Ed. "zal ik geen drie dek-fchip ver kiezen Eerstom dat het met zyn toege- ftreeken dek meer bedompt is, en de kwaade lugt meer inflaitzyn Ed. fchynt niet veel on dervinding van drie dekkers te hebben, vermits de ondervinding leerddat het tegendeel op de zelve plaats heeft, genoomen dat de Roofters open leggenzoodanig dat de wind uit het groot ftagzeil op het tweede dek kan' neervallen, die als dan het klimmen van de quade luchtvol gens de ftelling van deze fchry ver zoude belet ten maar leggen de roofters opendan kan 'er ook een koelzeil in 't groot luik gehangen wor den tot den overloop, of onderlle dek 'c \velk dan eene genoegzaame hoeveelheid goe de en verfche lugt inbrengt om de kwade én bedorven lugt te doen opklimmenen uit het fchip te dry venalzoo by menigvuldige proef, nemingen bevonden is, dat kwaadeen bedorven lugt ligter is, dan de goede en verfche lugt, en geenzints zwaarder, zoo als deze fchry ver fchynt te beweeren. Otn het grootfte getal manfchappen na de be zittingen van de Compagnie te tranfporteeren, verkiest zyn Ed een fchip van 155. voeten, en dat met een toegeftreken dekdaar in zal een ie der met zyn Ed. overeenftemmen zelfs ben ik voor my verzekerddat van twee fchepen die even L

Archief | 1780 | | pagina 415