382 BYLAAGEN. even groot zynals een met een open kuil en een met een toegeftreken dekde laatfte vry grooter getal zal kunnen inneemen, dan de eer* 11e. In het antwoord op de vyfde vraag fchynt zyn Ed. niet te onderscheidenof zyn Ed. ver- kooren een gaauw fchipeen opene kuil ofte een toegeftreken dek moet hebbenmaar ora de zieken best van de gezonden te fepareeren tot voorkoming van befmettinge, verkiest zyn Ed. wederom een toegeftreken dek-fchip; zulks zal ieder die de minfte ervaarenis heeft met zyn Ed. toeftemmenmaar men veronderftelle eens op een gaauwof wel bezeild fchip te zyn dat een opene kuil heeft, en daar by veel zieken, hoe kan men zig dan noch van een voordeelige wind verzekeren om voort te fpoeden Fn in- gevalle men ftiltens en tegenwinden kwam te ontmoeten, dan zoude het gaauw fchip weinig kunnen baatennoch ergerwanneer het ge beurde, dat men met het laast gemelde fchip tegenwind en ftormweêr ontmoete, als dan zou de men zich in de allerbeklaagelykfte omftandig- heid kunnen bevinden; daarom verkies ik in allen opzigten een toegeftreken dek-fchip, als zynde het beste zee-fchip in ftormweêr en hoog gaande zeeën 't gemakkelykst om te regeeren, zoo wel in ftorm als in goed weêr, 't best ge- fchikt voor de plaatzing van de zieken tusfchen het eerfteen tweede dekhet gevoeglykfteom de zieken van de gezonden te fepareerenlaten de gezonden in het onderfte tusfchen deks logee- ren, zoo zyn ze bevryd voor het inademen van de bedorven lugt der zieken, alzoo de be-

Archief | 1780 | | pagina 416