384 B Y L A A G E N; om een frisfche reuk te verkrygen ook de zieken zoo veel geraak als mogeiyk was toege- bragt, dezelve altoos in een gematigde warmte gehouden, hun de vereifchte geneesmiddelen en het noodige voedzel op zyn tyd toegediend. Zoo is de kwaadaartigheid der ziekte langza- merhand beginnen te cesfeeren, fchoon 'er niet meer als drie perlbonen in het geheele fchip van de ziekte zyn vry gebleeven. Niettegen- ftaande dit alles, hebben wy na de kwaadaar- tigheid der ziekte niet veel dooden gehad, al- zoo den 26 Mei deszelven jaars, aan Cabo de Goede Hoopof wel in Baay Fallö aanlanden met 03 dooden en 50 zieken, welke zieken aan het fcorbuit laboreerende waren. Hadden wy op deze reis een kuil-fchip gehaddaar zie ken en gezonden onder elkander hadden moeten logeerenhet zoude zekerlyk zoo gemakkelyk niet zyn afgeloopen: want de zieden zouden de gezonden befmet hebbenen de zieken de noodige legging niet konnende erlangenen de vereifch te geneesmiddelen op zyn tyd niet toegediend wordende, zoude de herftelling, zoo niet on- mogeiykten min ft en zeer moeielyk en langzaam geweest zyn. Ik heb hier te voren gezegd, dat wydeni9 February Anno 1773 van een ftorm beloopen wierden, die tot den 27 dito duurde, welke ftorm den 26 dito uitbarste in een allervrees- lykfte orcaan, verzeld met continueele donder en blixemftraalenzelfs vielen 'er zomtyds hee- le colommen vuur uit de lugt, zoodanig ver- fchrikkeJyk, als ik in 40 jaaren dat de zeebe- vaaren hebnog nimmer buiten deze heb byge-

Archief | 1780 | | pagina 418