39Ö B Y L A A G E N. klaar kan gelegd worden, en men niet behoeft bevreesd te zyndat 'er onbevaaren volk door bezeerdof door het lopende touwerkdat op het dek ligt in 't bergen van zeilen verhinderd kan worden het is wel waar, dat een Capi- tein zyn touwerk niet geftadig kan ziendog een Onderftuurman diende zoo veel bekwaamheid te hebbenom hem zulks te vertrouwenen zoo die niet vertrouwd mogt wordenheeft de Capitein zulks maar aan zynOpperftuurman te ordonneeren. Ten tweede, wat het logement van 't volk aangaatzo lang men geen zieken heeftzoude men kunnen eenige der beste matroozen bakken onder het halfdek plaatzenom het bekwaamde volk met 'er haast op 't dek te hebben by ver- eisfehende gelegenheden, en dat de bakken van alle ambagtslieden langs de boot konden ge plaatst worden, om meer ruimte te geven aan 't volk, dat op 't derde dek logeert, edog zoo men zieken krygt, kon menzoo het getal groot is, zieken-grenzen maaken langs de booten on der het halfdekdie met zeildoek onverhinderd zouden kunnen afgelchooten werden, en daar 't ra goedvinden der fcheeps-doctooren het warm of koel zoude gemaakt worden, en met groot gemak de zieken zouden kunnen geholpen wor den zonder ongemak van de gezonde. Men kan ook op de drie-dek-fchepen geftadi- ger lugt tusfehendeks brengendan op kuil- fchepen, om dat men de brelènnings en roos ters meesten tyd kan openzetten, als men maar een rand of kraag om de lurken laat maaken van een opftaande noordie deel, tot befchutting van 't vyater, dat door de langs de zyden lopende zee*

Archief | 1780 | | pagina 430